HC Buzău 2012 a avut 50 de minute foarte bune în meciul susţinut sâmbătă seara, la Timişoara, împotriva Politehnicii, în etapa a 2-a a Ligii Naţionale, dar în ultimele 9 minute au cedat inexplicabil și de la +4 au ajuns la final la -2. SCM Politehnica Timișoara a câștigat cu 32-30 (14-15) o partidă controlată până în minutul 51 de echipa buzoiană, dar s-a încheiat cu victoria gazdelor, într-un final în care buzoienii s-au văzut întorşi de la 23-27.

HC Buzău a avut un început foarte bun de meci și în minutul 4 scorul era 0-4. Treptat gazdele au revenit și la jumătatea primei părți a meciului au egalat la 8. Timișoara a preluat conducerea în minutul 17, scor 10-9 și au avut 14-12 în minutul 28, dar pe final de repriză Buzăul a marcat de 3 ori fără să primească gol și a intrat în avantaj la cabine. În repriza a doua primii au marcat tot buzoienii prin Juskenas, Glendza și Nosrati și diferența de 4 goluri s-a refăcut în minutul 34. Dumitrana a mărit avantajul la 5 goluri, scor 15-20, cea mai mare diferență de scor din meci. În minutul 51 HC Buzău era în avantaj de 4 goluri, scor 23-27. Gazdele au marcat de 4 ori la rând și au egalat la 27. Glendza a marcat de la 7 metri și a readus Buzăul în avantaj, dar peste câteva secunde și-a lăsat echipa în inferioritate numerică și Timișoara a marcat din nou de 4 ori la rând, distanțându-se la 3 goluri în minutul 59, scor 31-28. până la final Buzăul a mai marcat de două ori, iar timișoara o dată, iar rezultatul final a fost 32-30.

Pentru HC Buzău au marcat: Glendza -10 goluri, Mitrovic -5, Nosrati -3, Dumitrana -3, Monteiro De Barros -2, Meduric -2, Bejenariu -2, Juskenas -2, Mironescu -1.

În runda viitoare, la Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi”, buzoienii primesc vizita nou promovatei CSM Odorheiul Secuiesc Secuiesc.

Articolul precedentTensiunile în Coaliția de guvernământ CRESC! Rareș Bogdan: Mărirea pensiilor cu 16%. Dacă nu se găsește resursa bugetară, Câciu să plece acasă
Articolul următorCSM Râmnicu Sărat a câștigat cu 1-0 meciul din deplasare cu Sporting Liești