La o zi după ce buzoienii au înfruntat o altă adversară din Liga 2, pe nou-promovata SC Oțelul, de care au trecut cu 4-0, joi, 14 iulie, elevii lui Cristi Pustai au întâlnit-o pe Concordia Chiajna în fața cărora s-au impus cu 3-2. Meciul s-a jucat la Prejmer.

După prima repriză rezultatul a fost egal, 1-1. Scorul a fost deschis de Gloria Buzău, care a punctat relativ repede, în minutul 11, prin Ariel Lopez. Trupa ilfoveană, antrenată de Ianis Zicu, a restabilit egalitatea în minutul 30, grație unei lovituri de la 11 metri. Pentru Concordia Chiajna a marcat Paul Pațurcă, jucător care în această vară a plecat chiar de la Gloria Buzău.

Concordia Chiajna a trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 85, când a punctat Mediop Ndiaye. Gloria Buzău a punctat în minutele 87 și 88. A făcut 2-2 același Ariel Lopez, iar ulterior Dinko Trebotic a înscris golul victoriei și a semnat un nou succes pentru formația lui Cristian Pustai.

Gloria Buzău a început partida în formula: Boyson – Oteliţă, Lopez, Marku, Lazăr, Matiș, Cârstocea, Manea, Munteanu, Banyoi. Rezerve: Stoian – Pârvulescu, Vîrtej, Sălceanu, Gaitan, Trebotic, Honciu, Munteanu, Ciobanu, Popa, Blejdea, Wiktorski, Alexandru.