Gloria Buzău a învins cu scorul de 4-0 (2-0) pe nou-promovata Oţelul Galaţi, într-un meci disputat la Poiana Brașov. Scorul a fost deschis încă din minutul 6 de unul dintre noii sosiţi în această vară în Crâng, Georgian Honciu, iar Cristi Ciobanu a stabilit scorul pauzei în minutul 34. Imediat după reluare, în minutul 49, Alin Cârstocea a mărit diferenţa, iar cu 10 minute înainte de final, o altă achiziţie a acestei veri, Alexandru Munteanu, a stabilit scorul final.

Gloria Buzău: R. Stoian – Sg. Pîrvulescu, Vîrtej, Marku, Sălceanu, Gaitan, Trebotic, Honciu, Al. Munteanu, Cr. Ciobanu, Blejdea. Au mai jucat: Boyson – Banyoi, Rz. Matiș, A. Lopez, Wiktorski, Cârstocea, Oteliţă, A. Manea. Antrenor: Cristian Pustai

SC Oțelul: R. Pop – Andr. Rus, Yabre, Sîrghi, Mabussi, Jardan, Cisotti, D. Cireș, Laur. Maxim, Berisha, Gorovei. Rezerve: Dur-Buzoancă, Paharnicu – Farcaș, A. Nica, Nedelea, Kip, Mitoi, Bordun, Stavrositu, Răpan, Cîrjan, Băceanu. Antrenor: Dorinel Munteanu

SC Oțelul continuă perioada de pregătire de la Poiana Brașov. Munteanu pune accentul pe acumularea fizică și își pregătește jucătorii chiar și în pădurile din zonă, cu alergări de anduranță, dar și cu sprinturi.

Clubul din Galați va mai disputa trei meciuri de verificare în cantonamentul de la Poiana Brașov, cu Unirea Slobozia, la data de 16 iulie, FC Brașov, la 19 iulie, și Metaloglubus, la 22 iulie. Ultimul test al verii va avea loc după stagiul de pregătire, la 30 iulie, cu ”satelitul” Farului Constanța.

În cantonamentul de vară, buzoienii vor mai întâlni după SC Oțelul, Progresul Spartac (16 iulie) și Metaloglobus (19 iulie).

Articolul precedent88 de elevi buzoieni au rămas nerepartizați la licee
Articolul următorGloria Buzău, victorie spectaculoasă în amicalul cu Concordia Chiajna