Miercuri la prânz, în etapa a 9-a a Ligii Florilor la handbal feminin, CSM Galați a întâlnit pe SCM Gloria Buzău. Ambele echipe veneau după rezultate surprinzător de slabe în etapa trecută. CSM Galați pierdu-se meciul cu CS Dacia Mioveni, iar Gloria Buzău a remizar cu Activ Prahova.

În confruntarea de astăzi, echipa din Buzău, mult superioară valoric din punct de vedere al lotului de jucătoare, s-a impus la 9 goluri diferență, scor 20-29 (10-13). Gălățencele au marcat primele două goluri ale meciului, dar în minutul 8 Gloria a trecut la conducere pe tabela de marcaj, scor 2-3. În minutul 20 Gloria s-a distanțat la patru goluri, scor 5-9, iar la pauză fetele antrenate de Mihăilă au intrat cu 3 goluri avantaj, 10-13.

În repriza a doua buzoiencele s-au distanțat la 6 goluri, scor 12-18 în minutul 35 și au profitat de lipsa de inspirație în atac a fetelor pregătite de Sanda Soare, ajungând să conducă cu 10 goluri în minutul 44, scor 14-24. Diferența de 10 goluri a fost cea mai mare din meci și s-a mai înregistrat de două ori, 15-25 și 16-26. La final Gloria s-a impus cu 29-20, demonstrându-și astfel statutul de favorită și echipă cu pretenții la cupele europene, în timp ce echipa din Galați are ca obiectiv salvarea de la retrogradare.

Pentru CSM Galați au marcat: Andrița -4 goluri, Lopătaru -4, Sheiko -3, Cioaric -3, Gheorghe -3, Vizitiu -1, Bokarici -1 și Micu -1. De altfel, portarul Ana Maria Micu a avut și câteva intervenții reușite, limitând proporțiile scorului.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Rotaru – 5 goluri, Janjusevic-5, Petruș -4, Ilie -4, Petrovic -3, Condurache -3, Simion -2, Livrinikj -2, Subțirică-1.

După 9 etape, SCM Gloria Buzău ocupă locul 5, cu 16 puncte, din 8 meciuri jucate, iar CSM Galați se află pe locul 13, cu 6 puncte, tot din 8 meciuri jucate.

În etapa următoare, joi, 18 februarie, Gloria Buzău va juca cu HC Zalău, iar CSM Galați va întâlni pe Activ Prahova.

Imagine

Articolul precedentLegile puterii: Angajați de lux la stat. Care este rețeta succesului lor?