SCM Gloria a urcat pe locul 2 în Liga Naţională, într-un trio fruntaş de la vârful clasamentului care le mai cuprinde pe CSM Bucureşti (locul 1) şi Rapid Bucureşti (locul 3), toate cu acelaşi număr de puncte, 12, după victoria obţinută sâmbătă seară, la Sala Sporturilor Romeo Iamnadi din Buzău, cu SCM Craiova. Echipa pregătită de Aurelian Roșca s-a impus cu 29-25 (15-13) în meciul din etapa a 5-a cu echipa pregătită de Bogdan Burcea.

Craiova şi-a vândut scump pielea la Buzău. De altfel, startul partidei le-a aparţinut oltencelor, care au condus aproape în permanență în primele 20 de minute. Gloria a trecut prima dată în avantaj în minutul 23, când Harabagiu a marcat pentru 10-9. În minutul 29 buzoiencele s-au dstanțat prima dată la două goluri, scor 15-12, și au încheiat prima repriză în avantaj de două goluri, scor 15-13.

Craiova a rămas periculoasă şi în startul părţii a doua, reușind chiar să preia din nou conducerea în minutul 42, scor 17-18 după golul marcat de Ana Maria Ţicu. Gloria a revenit extraordinar și de la 20-20 în minutul 46 au dus scorul la 24-20 în minutul 52, cu golurile marcate de Petruș, Czeczi, Simion și Harabagiu. În minutul 58 Gloria a avut şi şase goluri avans, scor 28-22. cu 30 de secunde înaintea finalului Czeczi a ratat golul de 30-24, iar pe faza a doua oaspetele au marcat pentru 29-25 prin Loken Hege și astfel scorul finala  fost 29-25.

SCM Gloria Buzău: Batinovic, Nenezic – Harabagiu -7 goluri, Czeczi 7, Stoleru 3, A. Ilie 3, Simion 2, Petruș 2, Moroianu 2, Vasileuskaya 2, Petrovic 1, Subțirică-Iovănescu, Munteanu, Savu, Samson. Antrenor: Aurelian Roșca.

SCM Craiova: Dzhukeva, Curmenț, Chetraru – Loken 6, Bak 6, Țicu 5, Burcea 5, Nica 2, Jipa 1, Cace, Șelaru, Cîrstea, Tudorică, Țăcălie. Antrenor: Bogdan Burcea.

În etapa a VI-a Gloria Buzău va juca joi, 21 octombrie, de la ora 18.30, în Sala Sporturilor din Buzău, cu CSM București, un meci în care o victorie le-ar aduce pe fetele lui Roșca pe primul loc în clasament.