CSC Șelimbăr este echipa care a reușit să producă celor de la FC Buzău primul eșec după o serie impresionantă de 11 etape fără înfrângere, șapte victorii și patru remize, Echipa din județul Sibiu au câștigat cu 2-1 meciul jucat pe terenul din Avrig cu FC Buzău, după ce buzoienii au condus cu 1-0 din minutul 15 până în minutul 58.

Duminică, 21 noiembrie, de la ora 11.30, într-un meci din etapa a 14-a a Ligii a 2-a, FC Buzău a fost învinsă de nou promovata CSC Șelimbăr. Formația din Crâng a deschis scorul în minutul 15, prin golgeterul campionatului, Adrian Chică-Roșa, care a urmărit mingea alături de Biatoumoussoka, pe care l-a fentat după pătrunderea în careu, și a șutat din 5 metri lateral stânga, printre picioarele portarului Gal, la colțul lung.

Au urmat momente de panică în tabăra buzoiană, după ce malianul Modibo Keita, la primul meci oficial, a avut nevoie de intervenția Ambulanței după un contact dur cu Yameogo.

În minutul 31 Alin Manea a șutat de la circa 30 de metri, ușor cu boltă, iar mingea a șters transversala și s-a dus peste poartă.

Cu șapte minute înainte de finalul primei reprize, centralul George Cătălin Roman a luat o decizie eronată la un fault comis în afara careului de portarul Relu Stoian. De fapt, ce s-a întâmplat? Cîrstean a primit o pasă din dreapta și a scăpat pe contraatac, în zonă centrală, flancat de Oteliță. Atacantul gazdelor a avansat, iar portarul Stoian a ieșit în întâmpinare și l-a luat pe sus în fața careului, în exterior. Arbitrul dă fault în care și doar cartonașul galben pentru portar, deși faultul s-a produs în afara careului și trebuia să fie dictată eliminare și lovitură liberă din afara careului. Centralul s-a consultat inclusiv cu asistentul Ioan Humiță, care trebuia să vadă foarte bine că faultul s-a produs în afara careului centralul. Penalty-ul a fost executat de Alexandru Curtean, mult peste poartă, iar FC Buzău a intrat la pauză cu avantaj, scor 1-0.

Repriza a doua a început în ritm alert, cu faze de gol la ambele porți. În minutul 57 Ciocâlteu a fost faultat la marginea careului de Cîrstocea și arbitru a dictat lovitură liberă pentru gazde. Daniel Tătar a executat perfect, peste zid, direct la vinclu de la colțul scurt, 1-1 din minutul 58.

În minutul 72 Tătar a centrat în careu dintr-o lovitură liberă din stânga, Wiktorski a deviat cu capul pe spate, în mâna lui Cârstocea, iar mingea a ajuns la Bogdan Vișa, care a șutat din 8 metri ușor lateral dreapta, la colțul lung, 2-1.

În minutul 77 Chică-Roșă a șutat din 23 de metri poziție centrală, cu dreptul, puțin pe lângă bara din stânga, În minutul 84 Kanda primește o minge la mijlocul terenului și scapă pe contraatac, pătrunde în careu și dă mingea în dreapta, pe lângă portarul Gal, care intră prin alunecare și nu atinge balonul. Kanda sare peste portarul gazdelor, fără să fie atins și arbitrul de centru se duce în careu și dă senzația că acordă penalty și galben pentru portar, însă intervine asistentul Ioan Humiță, care îi recomandă să dea simulare și galben pentru Baudouin Kanda!

FC Buzău: R. Stoian (cpt.) – Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Tud. Oltean – Gaitan, Cârstocea – Al. Munteanu (Ghinga 63′), Ekollo (Pațurcă 63′), M. Keita (A. Manea 24′, Kanda 77′) – Chică-Roșă. Antrenor: Cristian Pustai

FC Buzău rămâne pe locul 5 momentan, cu 25 de puncte, însă își simte tot mai vânată poziția de play-off, cu cinci etape înaintea finalului sezonului regulat. În următoarea etapă, băieții lui Cristi Pustai vor juca în Crâng, cu FC Brașov, joi, de la ora 17.00, în deschiderea rundei a 15-a.

Articolul precedentGloria ratează calificarea în grupele EHF European League
Articolul următorLIGA 2: Șelimbăr învinge Buzăul, FC Hermannstadt s-a distrat cu Astra!