FC Buzău nu a mai repetat meciul bun din deplasarea de la Brăila și a obținut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu cu Unirea Slobozia, scor 1-1 (0-1). Echipa lui Cristi Pustai este neînvinsă în ultimele 12 partide jucate.

Ialomițenii au deschis scorul în minutul 33, prin Christ Afalna, după ce africanul a plecat de la limita offside-ului, a insistat și mingea respinsă de Vîrtej s-a lovit de piciorul său, iar apoi a intrat în poartă. Până atunci, jocul a fost destul de echilibrat, cu faze în ambele careuri, însă nimic periculos.

Până la pauză, Chică-Roșă (37), Ciobanu și Ekollo (38) au ratat ocazii mari din interiorul careului, la a doua fază intervenind salvator de fiecare dată portarul Gurău.

În partea secundă, FC Buzău a fost tot timpul la conducerea meciului și a reușit egalarea dintr-un penalty acordat ușor. Munteanu a centrat de pe dreapta, pe jos, până la veteranul Ciprian Petre, care a dat din prima pe lângă Perju și apoi a căzut în suprafața de pedeapsă de lângă fundașul oaspeților, iar Vlad Baban a dictat lovitură de pedeapsă. Paul Pațurcă a executat și a egalat fără emoții în minutul 55.

Ulterior, Unirea a reușit fără mari probleme să blocheze acțiunile ofensive ale gazdelor, iar meciul s-a terminat la egalitate.

FC Buzău: R. Stoian – R. Zamfir, Vîrtej, A. Lopez, Tud. Oltean – Cr. Ciobanu (Pațurcă 46′), Gaitan, Cârstocea (Cip. Petre 53′), Al. Munteanu (A. Manea 74′) – Ekollo (Wiktorski 59′), Chică-Roșă

FC Buzău ratează șansa să urce pe locul 3, și urcă doar pe locul 5, cu 21 de puncte egalând Steaua și devansând-o datorită golaverajului mai bun, 36-9 față de 17-8. Echipa lui Pustai va juca în etapa a 12-a în deplasare, la Ripensia, pe 31 octombrie, de la ora 11:00. Până atunci, buzoienii au meci în Cupa României, joi, 28 octombrie, de la oea 15.00, pe stadionul Gloria, cu Dunărea Călărași.

sursa foto: digisport.ro

Articolul precedentANPC a descoperit oțet falsificat la două fabrici din județul Buzău
Articolul următorAcţiuni ale poliţiştilor în trafic. 20 de permise de conducere reţinute