Absenteism în masă, al microbiștilor, azi, la partida dintre Gloria și Farul Constanța. Doar 3-400 de spectatori au ținut morțiș să înfrunte frigul și să-și vadă la lucrul favoriții, contra Farului din Constanța. De aici și tracul elevilor lui Ilie Stan, în primele minute ale partidei, trac dat și de forma modestă prin care trecuseră roș-albaștrii, în Octombrie.

După o primă repriză ternă, buzoienii au reușit să deblocheze tabela, după ce Huiban a reluat imparabil cu capul o centrare a lui Tucaliuc.

Pe fondul unui joc încâlcit și în a doua repriză, tot buzoienii au fost cei care au înscris, prin același Huiban. Mjlocașul Gloriei a fost omul potrivit la momentul potrivit, reluând în plasă  de pe linia porții după ce șutul lui Vali Alexandru fusese deviat.

Partida cu Farul a consemnat și debutul lui Alex Bourceanu, fostul internațional semnând luni cu Gloria.

Grație victoriei de azi, Gloria urcă pe locul 8, cu 20 de puncte, la șapte lungimi față de liderul CS Mioveni. Marți, roș-albaștrii vor disputa acasă partida restanță cu Poli-Asu Timișoara, de la ora 16.