România a pierdut la limită primul joc din Main Round la campionatul mondial din Spania, 30-31 cu Olanda. După o primă repriză echilibrată, Olanda a intrat la pauză cu un avans de 3 goluri, desprinzându-se apoi la 22-16 în minutul 40. Jucătoarele noastre au revenit spectaculos și au egalat la 29 în minutul 56. Moisă și harabagiu au ratat șansa de a duce România în avantaj, iar Polman a marcat pentru 31-30. Laura Moisă a ratat la ultimul atac ocazia egalării. Următorul meci al echipei noastre va avea loc sâmbătă, de la ora 16.30, cu Porto Rico.

România: Dumanska (10/33), Ciucă (0/4) – Laslo 6/10, Pintea 6/9, Ostase 5/5, Rotaru 4/4, Harabagiu 3/8, Moisă 2/5, Ilie 2/6, Dincă 1/1, Bazaliu 1/2, Zamfirescu, Polocoșer, Badea. Antrenor: Adrian Vasile.

Dintre handbalistele de la SCM Buzău aflate în lot pentru acest meci doar Subțirică nu a jucat deloc. Zamfirescu a jucat 9 minute și nu a marcat niciun gol. Dintre jucătoarele de la echipa din Buzău, cel mai mult s-a aflat pe teren Dana Andreea Rotaru, care în 30 de minute jucate a marcat 4 goluri.

În cele 4 meciuri de până acum jucate la mondialele din Spania, cea mai bună marcatoare dintre handbalistelei Gloriei Buzău din lotul României este Andreea Rotaru cu 11 goluri din 17 aruncări și 1:51:26 minute jucate. Mădălina Zamfirescu are 3 goluri marcate din patru aruncări la poartă și 1:24:57 minute jucate. Alexandra Subțirică-Iovănescu are două goluri marcate din 3 aruncări la poartă, în doar 11:37 minute jucate în 4 meciuri. Bianca Harabagiu are 7 goluri din 18 aruncări în 1:33:27 minute jucate, iar Alina Ilie a fost pe teren 1:03:44 minute și a marcat 9 goluri din 21 de aruncări.

Marija Petrovic, componentă în naționala Serbiei, a marcat patru goluri în cele 4 meciuri jucate de naționala țării sale, cu un total de 1:49:38 minute jucate. Portarul Ljubica Nenezic, componentă a naționalei Muntenegrului, a apărat doar 22:33 minute, apărând în doar două din cele patru jocuri și nu a avut nicio intervenție reușită.

Articolul precedentPolițiștii buzoieni au aplicat 77 de sanciuni contravenționale și au reținut 14 permise de conducere
Articolul următorAccident cu două victime pe DN2E85, în Oreavul, pe sensul Buzău-Râmnicu Sărat