Gloria Buzău s-a impus cu 3-0, contra Metalului, în derbiul local

Meci fără istoric, ieri seară, pe arena Cornel Negoescu, în derbiul local dintre Metalul Buzău și SCM Gloria. După o evoluție fără greșală și extrem de pragmatică, mai ales în cel de-al doilea mitan, roș-albaștrii s-au impus la scor de neprezentare, 3 la 0.

Veteranul oaspeților, Ciprian Petre, debutant la Gloria la 38 de ani, a deschis scorul în minutul 35, tot el oferindu-i pasa de gol lui Truța, în minutul 43. La pauză, Gloria intra cu un 2-0 liniștitoriar spectatorii anticipau, deja, o victorie a elevilor lui George Timiș.

Metalul a încercat să revină după pauză, dar s-au lovit de apărarea excelentă și de jocul tactic fără cusur al oaspeților. Mai mult, Gloria a mai punctat o dată, cu 20 de minute înainte de final, prin același Andrei Truță.

Etapa viitoare, Gloria primește la Rămnicu Sărat pe Sporting Liești iar metalul de deplasează la Rădăuți, pentru meciul cu Bucovina.

Articolul precedentS-a confirmat oficial. În județul Buzău sunt 3 cazuri de Pestă Porcină Africană