Vineri, 9 septembrie, de la ora 17.00, pe stadionul Aerostar din Bacău, într-un meci din etapa a 3-a a seriei a 2-a din Liga a 3-a, Metalul Buzău s-a impus cu scorul de 3-2 (2-1) în faţa celor de la Aerostar Bacău.

Cristian Onţel a deschis scorul pentru buzoieni, încă din minutul 7, dar gazdele au egalat în minutul 34. Marius Tudorică i-a readus pe oaspeţi în avantaj, patru minute mai târziu, stabilind şi scorul pauzei, 2-1. Băcăuanii au egalat din nou în minutul 63, pentru ca Adrian Moldovan, la cea de-a treia reuşită la rând de la începutul campionatului, să înscrie în minutul 86 golul unei victorii uriaşe, extrem de importantă în economia luptei pentru play-off.

Tot vineri seară, într-un alt meci din seria a 2-a a Ligii a 3-a, la Rm. Sărat, într-un derby local al campionatului, CSM Râmnicu Sărat– Voinţa Limpeziş 1-0 (1-0), unicul gol fiind marcat de Ionuţ Roman în minutul 28.

În etapa a 4-a, Voința Limpeziș va întâlni pe teren propriu pe Dacia Unirea Brăila, o altă echipă fără puncte după 3 etape. CSM Rm. Sărat se va deplasa la Ianca, din postura de lider al seriei, cu maxim de puncte după 3 etape, iar metalul Buzău va primi vizita nou promovetei Unirea Braniștea.

Articolul precedentEchipa lui Gabriel Armanu a obținut prima victorie a sezonului în fața nou-promovatei CSM Odorheiu Secuiesc