După misiunea imposibilă cu campionii de la Dinamo București, şi eşecul surprinzător de la Timişoara, HC Buzău 2012 a bifat sâmbătă, 10 septembrie, primele trei puncte în Liga Zimbrilor în urma victoriei cu 29-22 (11-9) împotriva nou promovatei CSM Odorheiul Secuiesc.

Buzăul a condus cu 4-0 în debutul partidei, oaspeții reușind primul gol abia în minutul 5. În minutul 13 Bejenariu a mărit diferența la 6 goluri, scor 9-3. putea fi 10-3, dar Dumitrana a ratat de la 7 metri și oaspeții au marcat apoi de două ori la rând prin Fekete și Couveiro și s-au apropiat la 4 goluri, iar la pauză diferența a fost de două goluri, 11-9.

În minutul 36 Buzău conducea cu 16-13, pentru ca în minutul 43 tabela să arate 19-17. În următoarele 4 minute gazdele s-au distanțat din nou la 4 goluri, scor 22-18. Oaspeții nu au mai reușit să se apropie și buzoienii s-au distanțat la 25-19 în minutul 53, iar la final s-au impus cu 29-22.

HC Buzău 2012: Crăciunescu, Tcaciuc, Manole – Dumitrana 5, Bejinariu 5, Glendza 4, Mironescu 3, Mitrovic 3, Anton 3, Nosrati 2, Stroe 2, Broască 1, Juskenas 1, Mirică, Meduric. Antrenor: Gabriel Armanu.

CSM Odorheiul Secuiesc: Orban, Varo – Couveiro 5, Fekete 4, Milosevic 4, Csibi 3, Konya 2, Katona 2, A. Dedu 1, Ramos 1, Ferenczi, Putnoky. Antrenor: Lorant Sipos.

Buzoienii au obținut primele 3 puncte în actualul sezon, în timp ce CSM Odorhei a rămas fără niciun punct după 4 meciuri jucate. În etapa a 4-a, HC Buzău va juca în deplasare, la CSM Focșani, iar CSM Odorheiul Secuiesc a jucat în devans meciul cu Dinamo București, pierdut cu 28-43.

Articolul precedentPeste 100 de elevi ai Liceului pentru Copii cu Deficienţe Auditive Buzău au vizitat mai multe monumente istorice de patrimoniu de pe teritoriul Geoparcului UNESCO Ţinutul Buzăului
Articolul următorCSM Rm. Sărat și Metalul Buzău au maxim de puncte după 3 etape în Liga a 3-a