CSM Râmnicu Sărat, echipa cu cea mai bună apărare din seria a II-a a Ligii a 3-a, a reușit să câștige derby-ul cu CSM Focșani 2007, cu scorul de 1-0 (0-0), printr-un gol marcat din penalty în minutul 76. Această victorie îi menține pe elevii pregătiți de Dănuț Paveliuc și Marius Tîrîlă în lupta pentru primele două locuri în serie.

Meciul de pe stadionul din Râmnicu Sărat a fost unul disputat, în care echipa din Vrancea a atacat mai mult, dar gazdele s-au apărat și au ripostat pe faza a doua și pe contraatac. O primă ocazie de gol a fost în minutul 24, când la o lovitură liberă bătută în careu de Zaharia, mingea a căzut în careul de 6 metri și a sărit, dar portarul toader a scos de sub transversală, în corner. În minutul 33 Roman a executat o lovitură liberă de la circa 25 de metri, lateral stânga, dar șutul său a fost reținut de Lazăr. În minutul 40 Roman a executat o nouă lovitură liberă de pe stânga, a centrat în careu, iar Ioniță a trimis în fața porții de unde Danciu a reluat cu capul pe lângă poartă, iar scorul la pauză a rămas 0-0.

În minutul 50 Roman a șutat de la circa 25 de metri, pe lângă poarta apărată de Lazăr. În minutul 65 Ignat a pătruns în careu și a șutat spre colțul lung, dar Lazăr a reținut. În minutul 70 Mateiciuc a șutat din careu, din demivole, dar șutul său a fost blocat de Bratu, iar mingea a ajuns în brațele lui Lazăr. În minutul 74 constantinescu a pătruns în careul oaspeților și a fost faultat de Gîrdea. iar arbitrul a dictat penalty. Constantinescu a executat lovitura de pedeapsă și a șutat în dreapta, în timp ce portarul se aruncase în partea opusă, 1-0.

Până la final oaspeții au forțat egalarea, dar râmnicenii s-au închis bine și au bifat al șaselea succes în Liga a 3-a, care i-a readus pe locul 2 în seria a II-a, cel puțin până sâmbătă după amiază când se joacă meciul Sporting Liești – Aerostar Bacău. În prima etapă a returului Ligii a 3-a, sâmbătă, 29 octombrie, CSM Rm. Sărat va juca la Brăila, cu Dacia Unirea.

CSM Focșani 2007: Lazăr – Juncănaru, Gîrdea (77 Pasăre), Bratu, Negoiță (77 Dascălu) – Rogoveanu (60 Băjenaru), Săpunaru, Mazilu, Zaharia – Arnăutu (87 Predoiu) – Dragoș Oprea (60 Dumitru).

CSM Râmnicu Sărat: Toader – Calotă, Ceaușel, Ioniță, Năstase (60 Mateiciuc)– Dănuț Oprea, Roman (88 Ionescu), Danciu, Constantinescu – Ignat, Socol (84 Pîslaru)