CSM Bucureşti şi HC Buzău, s-au întâlnit vineri seară, în Sala Apollo din Capitală, în etapa a 7-a a Ligii Naţionale, într-un meci interzis cardiacilor pe care buzoienii nu-l vor uita, poate, prea curând. După o primă repriză pe care au dominat-o clar și la finalul căreia au condus cu 17-12, în repriza secundă parcă s-au speriat de o victorie în deplasare și au fost învinși la limită, scor 28-27, cu un gol primit cu 3 secunde înaintea finalului de partidă.

Băieţii lui Gabriel Armanu s-au desprins rapid pe tabelă, iar la pauză avantajul lor era de 5 goluri, scor 12-17! Pe parcursul primei reprize HC Buzău a avut și 6 goluri avantaj, scor 8-14 în minutul 20, după golul marcat de Monteiro De Barros.

În repriza a doua primii care au marcat au fost tot buzoienii, prin Anton. În minutul 39 Dumitrana a marcat pentru 14-25, cea mai mare diferență de scor din acest meci.  Cu zece minute înainte de final, Buzăul mai păstra 6 goluri avans, 26-20, după folul marcat de Glendza de la 7 metri. Ultimele 10 minute ale meciului au fost de coșmar pentru echipa din Buzău. În doar 9 minute, de la 20-26, bucureştenii au înscris de 7 ori la rând, întorcând rezultatul: 27-26! Dumitrana a egalat la 27-27, dar CSM-ul a mai marcat o dată, cu trei secunde înainte de final: 28-27!

Pentru HC Buzău au marcat: Dumitrana – 7 goluri, Monteiro De Barros -6, Anton -4, Tcaciuc -2, Broască -1, Glendza -4, Juskenas -2, Mitrovic -1.

După 8 etape, HC Buzău se află pe locul 10, cu 9 puncte, iar în etapa viitoare, sâmbătă, 29 octombrie, va juca pe teren propriu, cu CSM Vaslui.

Articolul precedentSimona Halep depistată pozitiv cu Roxadustat. „Cel mai greu meci din viața mea”
Articolul următorCSM Râmnicu Sărat a învins cu 1-0 pe CSM Focșani, în ultima etapă a turului Ligii a 3-a, seria a II-a