HC Buzău a încheiat prima parte a Ligii Naţionale cu o înfrângere, duminică seară, la Vaslui, în ultima etapă a turului. Echipa buzoiană a cedat cu 20-24 (11-11), al şaselea eşec la rând pentru handbaliştii buzoieni, care staţionează pe locul 10, la numai trei puncte de locurile de baraj.

Buzăul a început bine și a marcat rpimul gol al meciului, iar la jumătatea primei reprize au avut două goluri avans, scor 4-6 și 5-7. În minutul 27 jucătorii lui Pero Milosevic au condus cu 8-11, dar până la pauză vasluienii au marcat de trei ori fără să mai primească și au reușit egalarea la 11. După pauză tot Buzăul a marcat primul gol, dar în minutul 37 gazdele s-au desprins prima dată la două goluri, scor 14-12. În minutul 46 avantajul gazdelor s-a mărit prima dată la trei goluri, scor 19-16, iar în minutul 54 vasluienii au avut chiar 5 goluri avans, 22-17. La final a fost 24-20 pentru echipa din Vaslui.

HC Buzău: Manole, Crăciunescu – Glendza 4, Mironescu 3, Dumitrana 2, Broască 2, Milosevic 2, Barros 2, Baican 2, Vojvodic 2, Bejinariu 1, Gheorghe, Stroe. Antrenor: Pero Milosevic.

Liga Naţională continuă cu meciurile din retur. Duminică, 5 decembrie, HC Buzău va evolua tot în deplasare, pe terenul ultimei clasate, CSM Alexandria.

Articolul precedentIncendiul la un depozit de mobila din Buzău
Articolul următorPrefectul Daniel Țiclea: Testarea copiilor cu teste rapide din salivă, făcută de părinţi la domiciliu, ar putea afecta serios eficienţa demersului