Tricolorii au avut programat azi un joc de antrenament cu FC Buzău, formație din Liga 2. Meciul s-a disputat pe stadionul Dinamo, de la ora 12:00. Elevii lui Florin Bratu s-au impus cu 2-1, după ce au fost conduși cu 1-0.

FC Buzău a deschis scorul în minutukl 26. Alexandru Munteanu l-a învins pe portarul Popa cu un șut la colțul lung de la 30 de metri, mingea a lovit pământul în fața portarului naționalei pregătite de Florin Bratu și a intrat în poartă. În minutul 38 naționala U21 a româniei a egalat. Dragoș Albu l-a găsit bine în adâncime pe David Miculescu, la limita offsaidului, iar acesta a pătruns în careu singur cu portarul Stoian și a marcat pe lângă acesta, la colțul lung, 1-1.

În minutul 62 Miculescu a trimis o pasă peste defensiva buzoiana, Ianis Stoica a scăpat singur spre poartă și l-a lobat elegant pe portarul Stoian ieșit în întâmpinare la 16 metri, 2-1.

România U21: 12.M. Popa (1. Ducan, 46, 23. Gyenge) – 20. Țîrlea (2. Georgescu, 80), 6. Screciu (cpt) (11. Ișfan, 80), 4. Racovițan (5. Drăgușin, 27), 3. Țicu (17. S. Șerban, 69) – 8. Dr. Albu (14. Dican, 69), 24. Perianu – 10. Cîmpanu (13. Sefer, 46), 18. Miculescu (21. Pitu, 69), 15. Petrila (7. Oct. Popescu, 46) – 22. Cr. Dumitru (19. I. Stoica, 46, 9. Al. Stoica, 80). Antrenor: Florin Bratu.

FC Buzău: Relu Stoian – Bogdan Oteliţă, Daniel Vîrtej, Sebastian Ghinga, Tudor Oltean, Pablo Gaitan, Alin Cârstocea, Alexandru Munteanu, Malolo Ekollo, Cristian Ciobanu, Adi Chică-Roşă. Au mai jucat: Dragoş Horeboiu, Mondragon John, Călin Toma, Dragoş Lazăr, Lopez Ariel, Dumitru Rogac, Gheorghe Andronic, Flavius David, Alexandru Neacşu, Radu Zamfir, Alin Manea. Antrenor Cristi Pustai.

Pentru FC Buzău urmează două meciuri în deplasare, miercuri, 8 septembrie, de la ora 16.30, în Cupa României, cu Recolta Gheorghe Doja, și duminică, 12 septembrie, de la ora 13.30, cu ACSM Politehnica Iași, în etapa a VI-a din Liga a 2-a.

Articolul precedentMetalul Buzău a învins cu 2-1 pe CSM R. Sărat