Sâmbătă, 4 septembrie, s-a jucat derby-ului judeţean dintre Metalul Buzău şi CSM Rm. Sărat, în etapa a II-a din seria a II-a a Ligii a 3-a. Metalul s-a impus cu scorul de 2-1 (0-0), după ce pe 11 august, în Cupa României, tot elevii lui Vali Stan au câștigat cu 2-0.

După o primă repriză săracă în faze de poartă, partida s-a animat după pauză. Metalul a deschis scorul în minutul 53 prin Claudiu Zamfirescu. În minutul 67 râmnicenii au egalat în urma unui penalty, transformat de Ionuţ Roman. Golgeterul Andrei Pavel a stabilit scorul final în minutul 87, transformând impecabil o lovitură liberă din marginea careului.

Cu 6 puncte după primele două etape, Metalul rămâne lidera clasamentului seriei a II-a, cu un golaveraj de 7-1, şi va juca etapa viitoare, sâmbătă, 11 septembrie, pe terenul gălăţenilor de la Sporting Lieşti. În aceeaşi etapă, CSM Rm. Sărat va primi vizita nou promovatei Dinamo Bacău, vineri, 10 septembrie, de la ora 17.00.