Elevii lui Ilie Stan au reușit surpriza etapei, trecând în deplasare de U. Cluj, cu 2-0

Dacă favoritele Petrolul și Rapid și Universitea Cluj au un parcurs cu sincope, în startul Ligii a II-A, Gloria Buzău a demarat ca din trombă, acumulând douăsprezece puncte, din tot atâtea posibile. Ceea ce impresionează, dincolo de rezultate, este jocul Gloriei, partitura pregătită în detaliu, de Ilie Stan.

Buzoienii au deschis scorul în minutul 39, printr-un penalty obținut de Vali Munteanu și transformat de Vali Alexandru. Gloria a controlat meciul în marea lui majoritate, nelăsând gazdelor foarte multe oportunități de a marca. Mai mult Dragoș Huiban a ratat ocazia meciului, nereușind să încrie cu poarta goală

Același Huiban s-a revanșat în minutul 78, când a obținut un penalty, lovitură de pedeapsă, transformată cu siguranță tot de el.

Cu douăsprezece puncte acumulate, din tot atâtea posibile, Gloria s-a instalat în fotoliul de lider al Ligii a II-A, la egalitate de puncte cu Turris Oltul Turnu Măgurele, dar cu un golaveraj net superior, plus 11.

Etapa viitoare, Gloria joacă acasă cu o altă favorită la promovre, CS Mioveni.

Articolul precedentBuzoienii, în continuare fără apă caldă. Autoritățile nu dau o dată certă de remediere a situației