Sheriff și Farul s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-0, în primul tur preliminar din Champions League. Astfel, Farul Constanța își continuă parcursul european în UEFA Europa Conference League. În tur, campioana României s-a impus cu scorul de 1-0.

Formația din Republica Moldova a controlat pe toată durata partidei și putea deschide scorul încă din minutul 8, când Talal a șutat puțin peste poartă. Câteva minute mai târziu, același Talal a trimis cu capul peste transversală.

Aioani a intervenit bine în minutul 27 la încercarea lui Talal din corner.

Replica constănțenilor a venit abia în minutul 32, când Mazilu a șutat de la distanță. Mbekeli a avut o ocazie importantă în minutul 38, însă Nedelcu a reușit să intervină la timp și să respingă.

Sheriff a deschis scorul în prelungirile primei reprize, când Talal l-a driblat pe Aioani și a înscris în poarta goală.

Imediat după pauză. Sheriff putea înscrie din nou, însă Aioani a reușit să respingă șutul lui Badolo.

Cea mai mare ocazie a constănțenilor a venit abia în minutul 51, după ce Alibec a scăpat singur spre poartă. Atacantul Farului i-a pasat în lateral lui Mazilu, care a șutat pe lângă poartă.

Ademo a fost aproape de gol în minutul 73, însă balonul a trecut pe lângă poarta lui Aioani.

Meciul a mers în prelungiri, iar Sheriff a punctat și în minutul 99, după o fază superbă creată de Luvannor, care i-a pasat în interiorul careului lui Mbekeli.

Pe finalul primei reprize de prelungiri, tabela a fost închisă de golul marcat de Ademo.

Sursă: DigiSport

Articolul precedentUn copil de 9 ani i-a furat telefonul mobil unei femei în vârstă de 74 de ani