Sâmbătă seară, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Buzău, Gloria Buzău a jucat manşa tur a turului 2 preliminar din EHF European League la handbal feminin, cu vicecampioana şi câştigătoarea Cupei Spaniei, Costa del Sol Malaga. Fetele pregătite de Adrian Chiruț au câștigat cu 32-31 (15-15) și trebuie să apere acest rezultat în returul care se va juca săptămâna viitoare, în Spania.

Ibericele au fost cele care au fost la conducere în primele minute ale meciului, marcând primele două goluri ale meciului. Gloria a egalat prima dată în minutul 9, 4-4, după un gol marcat de Iuganu. În minutul 19 Malaga s-a desprins din nou la două goluri, scor 10-12. În minutul 26 scorul era 13-15, dar pe final de repriză Gloria a reușit să înscrie de două ori, prin Ilie și Burlacenko, și scorul la finalul primelor 30 de minute a fost egal, 15-15.

După pauză, Czeczi a marcat pentru Gloria și echipa din Buzău a preluat pentru prima dată conducerea pe tabela de marcaj. În minutul 37 avantajul gazdelor s-a mărit la două goluri, scor 19-17, dar în două minute oaspetele au egalat din nou. Harabagiu, Vasileuskaya și Petrovic au marcat pentru Gloria și în minutul 49 diferența s-a majorat la 4 goluri în favoarea echipei gazdă, 27-23. În minutul 54 Buzăul conducea cu 3 goluri, 29-26, dar în minutul 59 ibericele au egalat la 30. Ilyna a marcat poi pentru 31-30, dar din nou Malaga a egalat când mai erau 38 de secunde de joc. Cu 27 de secunde înaintea finalului Iuganu a marcat pentru 32-31 și apărarea Buzăului a închis culoarele spre poarta lui Batinovic reușind să obțină victoria în acest meci.

Pentru Gloria Buzău au marcat: Alina Ilie -7 goluri, Iuganu -6, Ilyna -4, Harabagiu -4, Burlacenko -3, Blazevic -2, Czeczi -2, Vasileuskaya -2, Petrovic -2. Marta Batinovic a avut 11 intervenții reușite.

Returul va avea loc săptămâna viitoare, la Malaga.