Marți seara, pe stadionul Gloria din Parcul Crâng, s-a jucat ultimul meci al etapei a 9-a din Liga a 2-a, cu meciul dintre Gloria Buzău și CS Comunal Șelimbăr. Gruparea pregătită de Adrian Mihalcea a câștigat cu 1-0 (1-0), dar a tremurat pentru cele trei puncte pentru că în repriza a doua echipa din județul Sibiu a dominat jocul și și-a creat mai multe ocazii de a egala.

Prima minge trimisă pe poartă aparține Buzăului, în minutul 10. O minge centrată în careu, dintr-o lovitură liberă, este reluată pe poartă, cu capul, de Vîrtej, însă pe direcția lui Silveanu, care prinde fără probleme. În minutul 31 Boiciuc a pătruns în centru și a șutat cu stângul, de la 18 metri, pe jos, dar slab, și mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 32 Ciocâlteau a șutat de la 11 metri lateral dreapta, pe colțul scurt, dar Stoian a respins în corner. În minutul 34 Alexandru Munteanu a șutat de la circa 30 de metri central, dar mingea s-a dus mult peste transversală.

În minutul 41 Gloria a reușit să deschidă scorul la o greșeală de marcaj a fundașilor de la Șelimbăr. Boiciuc a avansat pe partea dreaptă și a centrat de la circa 25 de metri ușor lateral dreapta, cu piciorul stâng, iar Valentin Alexandru, nemarcat, a reluat cu capul de la 8 metri și a înscris pe lângă portarul Silveanu, 1-0.
în minutul 44 Gloria a avut o ocazie de a majora scorul. Mingea centrată dintr-un corner din partea stânga a fost reluată cu capul de Alexandru Munteanu, din 6 metri, cu pământul, dar mingea a sărit peste transversală și scorul la pauză a rămas 1-0.

După pauză oaspeții au alergat după egalare și au avut o posesie mai bună. În minutul 56 Denis Ursu a avansat cu mingea la picior și a șutat de la circa 20 de metri, dar Stoian a reținut de lângă bara din stânga sa. În minutul 77, la o centrare dintr-un corner din partea dreaptă, mingea a fost respinsă, Arhirii a trimis cu capul înapoi în careu, iar Dandea a încearcat o foarfecă din 10 metri central, dar a luftat și portarul Stoian a plonjat în dreapta și a reținut.

Până la finalul meciului jucătorii Șelimbărului au continuat să preseze, însă nu au putut să depășească defensiva Buzăului, astfel că la fluierul de final al arbitrului Vlad Baban scorul a rămas 1-0 pentru Gloria Buzău.

Gloria Buzău: Relu Stoian – Sergiu Pârvulescu, Daniel Vîrtej, Ariel Lopez, Rareş Uţiu, Dinko Trebotic, George Honciu (min. 78 Eduardo Feitoza Sampaio), Cristian Ciobanu (min. 61 Andrei Blejdea), Alexandru Munteanu (min. 46 Alin Cârstocea), Valentin Alexandru, Alexandru Boiciuc (min. 86). Antrenor: Adrian Mihalcea.

CS Comunal Șelimbăr: Silveanu – Arhirii, Dandea, R. Crișan, Riza (min. 81 Tătar) – Cărăruș, Rob. Boboc (min. 81 Mir. Manole) – D. Ursu (min. 60 Tud. Man), Ciocâlteu, Oct. Ursu (min. 71 Raicea) – Gele (min. 71 Cîrstean). Antrenor: Eugen Beza

După 9 etape, Gloria Buzău este pe locul 7, cu 16 puncte, iar CSC Șelimbăr este pe locul 9, cu 15 puncte. Etapa viitoare, Gloria Buzău va juca duminică, 16 octombrie, de la ora 11.45, cu Politehnica Timișoara, iar CS Comunal Șelimbăr va întâlni sâmbătă, 15 octombrie, de la ora 11.00, pe teren propriu, pe Unirea Slobozia.

Articolul precedentFestivalul ”Săptămâna Teatrului Tânăr” are loc la Buzău între 15 şi 22 octombrie
Articolul următorO nouă fază a Anchetei Origine- Distinație se va desfășura miercuri, 12 octombrie