HC Buzău 2012 a învins astăzi cu 29-28 pe CSM Bacău, într-o partidă disputată în cadrul etapei cu numărul 26 din Liga Zimbrilor, în sala Horia Demian din Cluj Napoca.

Buzoienii s-au aflat la conducerea jocului, cu o diferență de maxim 5 goluri în fața adversarilor, prima dată la scorul de 9-4 în minutul 14. Prima repriză s-a terminat cu scorul de 15-11 pentru HC Buzău.

În minutul 40 echipa din Bacău a reușit să reducă handicapul la două goluri, scor 17-19, și chiar la un gol, scor 20-19 în minutul 45. De la 22-21 în minutul 52, buzoienii au refăcut diferența de 5 goluri în minutul 56, scor 26-21. Spre finalul partidei CSM Bacău a reușit să reducă diferența, terminând partida la numai un punct distanță de buzoieni, scorul final fiind de 29 – 28 pentru HC Buzău. În urma meciului de astăzi, HC Buzău mai obține încă 3 puncte și a urcat pentru câteva ore pe locul 7 în clasament, dar după victoria Stelei în meciul cu Minaur Baia Mare echipa din Buzău a revenit pe locul 8.

În partida de astăzi au marcat: Dumitrana Zamfir – 3 goluri, Milošević Vuk – 3 goluri, Bejinariu Florin Andrei – 6 goluri, Mironescu Liviu – 5 goluri, Pelidija Admir – un gol, Vujadinovic Predrag – un gol, Renaud David Leo Antoine – 6 goluri, Nosrati Shahoo – 3 goluri, Esteki Allahkaram – un gol.

Mâine HC Buzău va întâlni pe CS Magnum Botoșani, echipă aflată pe ultimul loc de clasament, fără nicio victorie, partida urmând să se dispute la ora 10:15 tot în sala Horia Demian din Cluj Napoca, un meci în care buzoienii nu au voie să rateze cele 3 puncte puse în joc.

Articolul precedentMai multe substanțe chimice, în special substanțe organice, sulfați, cloruri și fosfați, dar si detergenți au poluat apele pârâului Negreasca și râul Călmățui