United Galați a încheiat meciurile din acest an cu o victorie la scor în etapa a 12-a din sezonul regulat al Ligii I futsal, 2-12 (0-7) pe terenul celor de la Luceafărul Buzău. În tur, la Galați, scorul a fost doar 7-5 pentru United.

Luceafărul Buzău a încasat în jocul cu campioana o treime din numărul total al golurilor primite în acest sezon până la jocul cu United. Înaintea meciului cu campioana din Galați cei de la Luceafărul Buzău aveau 36 de goluri primite, defensiva buzoienilor fiind apropiată de cea a vicecampioanei Autobergamo Deva, echipă ce a primit 33 de goluri.

Luceafărul Buzău a rămas fără portarul titular, Gică Dospineanu, eliminat în minutul 2 pentru un henț în afara suprafeței de pedeapsă, iar perioada în care s-a jucat 4 contra 3 gălățenii au deschis scorul prin golul lui Cireș, în minutul 2, după o respingere a portarului Mălaia. Apoi, până la pauză, campionii României au mai înscris de șase ori prin Andrei Crăciun în minutele 6, 13, 15, Cardenas în minutul 9, Crișan în minutul 17 și Dudău în minutul 18.

În partea secundă, cu două formule întinerite, elevii lui Ignat, rămas în tribună după cartonașul roșu de etapa trecută, au primit două goluri, autogolul lui Oană în minutul 24 și golul lui Danciu din minutul 27. Jucătorii de la United au marcat de 5 ori în repriza a doua, prin Cardenas în minutul 22, Boșneagă în minutele 23 și 38, Dudău în minutul 36 și Arhire în minutul 39.

United iernează prima în Liga I de futsal cu 29 de puncte, opt puncte mai mult decât principala urmăritoare FK Odorheiu Secuiesc, golaveraj 79-25. Harghitenii mai au de jucat un meci în acest an la 17 decembrie, pe terenul celor de la West Deva. În etapa a 13-a, ultima din acest an, United stă din cauza retragerii din campionat a celor de la Sportul Ciorăști. La reluarea campionatului, programată pentru 14 ianuarie, United Galați va juca pe terenul vicecampioanei Autobergamo Deva. Luceafărul Buzău este pe locul 6, cu 6 puncte, iar etapa viitoare va juca pe 19 decembrie, în deplasare, cu CSF CFR 1933 Timișoara.