HC Buzău a avut una dintre cele mai bune evoluții de la promovarea în Liga Națională în meciul disputat miercuri seară, la Sala Sporturilor, în etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor. Echipa lui Pero Milosevic a câștigat cu 32-26 (19-11).

Bucureștenii au fost doar de două ori la conducere în meciul de la Buzău, 0-1 și 4-5. După care HC Buzău s-a desprins și a făcut spectacol. ajungând pe final de repriză la o diferență de 9 goluri, 17-8 și 19-10. În repriza a doua CSM București s-a apropiat la 5 goluri, scor 21-16 în minutul 36, dar buzoienii au oprit revenirea oaspeților și până în minutul 52 diferența s-a menținut la 6-7 goluri. În minutul 54 CSM București a redus din nou handicapul la 5 goluri, dar Nosrati și De Barros au refăcut diferența de 7 goluri.

HC Buzău: Babasafari, Manole, Crăciunescu – Glendza 9, Vojvodic 7, Broască 4, Dumitrana 3, Nosrati 3, Barros 2, Stroe 2, Pelidija 1, Baican 1, Gheorghe, Milosevic, Bejinariu. Antrenor: Pero Milosevic.

Duminică, în următoarea etapă, HC Buzău, locul 10 cu 20 de puncte, va juca în deplasare, la Suceava, cu echipa de pe locul 8, cu 22 de puncte, cu două mai multe decât echipa buzoiană.

Articolul precedentCod galben de intensificări ale vântului, viscol la altitudini mari
Articolul următorBilanț coronavirus 17 februarie: 15.374 cazuri noi și 125 decese