United Galați s-a calificat în semifinalele Ligii 1 la futsal după victoria cu 5-2 (3-0) în meciul cu Luceafărul Buzău desfășurat duminică după amiază în Sala Sporturilor Romeo Iamandi din Buzău. Luceafărul Buzău și FK Odorheiu Secuiesc își vor disputa, după regula „2 victorii din 3 partide”, prezența în semifinala cu United.

După un început de tatonare între cele două echipe, Petică a deschis scorul în minutul 11, iar Cireș a majorat diferența în minutul 13. La pauză a fost 3-0 pentru gălățeni după golul marcat de Araujo în minutul 16.

În repriza a doua Crișan a marcat pentru 4-0 în minutul 23. În minutul 25 Șerban a redus din handicap, dar Boșneagă a refăcut diferența de 4 goluri în minutul 30. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Bobe, în minutul 31.

LUCEAFĂRUL: Chivulescu – Bobe, Coltofean, Nicodim, Șerban. Rezerve: Bălan, Isac, Mălâia, Riler, Minoiu, Berloiu. Antrenor: Iulian Trăsnea.
UNITED: Toniță – Burdujel, Araujo, Cireș, Crișan. Rezerve: Păduraru, Petică, Arhire, Oană, Crăciun, Ignat, Boșneagă. Antrenor: Florin Ignat.

United Galați va fi gazda Final Four-ului Cupei României la futsal în perioada 20 și 21 martie, la Sala Sporturilor Dunărea. În semifinalele Cupei României Fortuna, ediția 2021-2022, s-au calificat trei formații din prima ligă de futsal, FK Odorheiu Secuiesc (deținătoarea trofeului), Autobergamo Deva și CS United Galați, și una din eșalonul secund, ACS West Deva.