Sâmbătă seara, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați, campionii de la United Galați au fîcut o ultimă repetiție înaintea meciurilor din grupele UEFA Futsal Champions League, main round, și au întâlnit în campionatul Ligii 1 la futsal, etapa a 5-a, pe Luceafărul Buzău.. La finalul unui meci cu 12 goluri, United a câștigat cu 7-5 (3-1). Buzoienii au dat o replică neașteptat de bună celor de la Galați, care au tremurat pentru această victorie până pe final de meci.

Gălățenii au forțat încă din startul meciului, dar oaspeții s-au apărat bine și au închis drumul spre poarta lui Dospinescu. În minutul 5 Luceafărul a avut chiar șansa de a deschide scorul, dar mingea șutată de Bobe a lovit bara transversală. Un minut mai târziu, după o combinație cu Crăciun, Cireș a șutat puțin pe lângă poartă. În minutul 8 United a reușit să deschidă scorul. Araujo a șutat la colțul scurt după o pasă primită de la Cireș, 1-0.

În minutul 9, Crișan și Pele au ratat ocazii de a marca pentru 2-0, iar imediat Bobe a trecut pe lângă egalere. În minutul 11, după un corner executat de Burdujel, Cireș a șutat din poziție centrală și a marcat pentru 2-0. În minutul 12  Luceafărul a redus din handicap, cu un gol marcat din lovitură de la 7 metri, 2-1. În minutul 14, Boșneagă a trimis în poartă de lîngă bară, după o pasă primită de la Crișan. În minutul 15 Pele a văzut poarta goală și a șutat din propria jumătate de teren, dar nu a nimerit cadrul porții, iar un minut mai târziu, șutul lui Crișan, de la 7 metri, a lovit bara. După câteva secunde, Coltofean a scăpat spre poarta gălățenilor, față în față cu tonița, dar nu a reușit să-l învingă pe portarul celor de la United. Un minut mai târziu, Berloiu a scos de pe linia porții mingea șutată de Pele, pentru ca după alte câteva secunde Dospinescu să respingă în corner șutul lui Dudău. În ultimul minut al primei reprize Toniță a respins cu piciorul un șut tare, iar pe contraatac Burdujel nu a reușit să-l învingă pe portarul Buzăului și după 20 de minute scorul a fost 3-1.

Imediat după pauză, în minutul 21, Neculaescu profită de un balon ajuns în fața porții și îl învinge pe Cârdei, 3-2. Buzoienii au atacat apoi cu portarul la centrul terenului, iar Pele a profitat și cu un șut din propria jumătate de teren a înscris în poarta goală, 4-2 din minutul 22. După ratările lui Crăciun și Araujo, Pele a marcat pentru 5-2, în minutul 29. Un minut mai târziu, Pele a ratat de la un metru de poartă, iar Araujo a trimis mingea în bară. Și cum ocaziile se răzbună, în minutul 30 Luceafărul a redus din handicap. Bobe a trimis imparabil în vinclu dintr-o lovitură liberă de la 9 metri, lateral dreapta.

În minutul 32 Dospinescu salvează prin plonjon o ghiulea a lui Ignat, de la mare distanță. În minutul 34 Cireș a recuperat la mijlocul terenului, a avansat și l-a executat pe Dospinescu printr-o execuție de efect, la colțul lung. În minutul 34 Pele a nimerit și el bara cu un șut de la distanță. În minutul 37, pe contraatac, Bobe trimite balonul pe lângă Cârdei, 6-4, iar un minut mai târziu Luceafărul s-a apropiat la 6-5 după un gol marcat de Bobe, din apropierea porții gălățenilor. United a ieșit cu fly-goalkeeper la joc și în minutul 39 Crișan a trimis și el mingea în bară. Cu 4 secunde înainte de final, Pele înscrie printre picioarele portarului, din assist-ul lui Cireș și stabilește rezultatul final, United Galați – Luceafărul Buzău 7-5.

United Galați: Toniță – Boșneagă, Araujo, Crișan, Pelé. Cârdei, Burdujel, O. Cireș, Arhire, Crăciun, Petică, Oană, Dudău. Antrenor: Florin Ignat.

Luceafărul Buzău: Dospinescu – R. Crăciun, Bobe, Coltofean, Ion. Berloiu, Mălaia, L. Trăsnea, Neculaescu, Chivulesc. Antrenor: I. Trăsnea.