United Galați a ajuns la a doua victorie consecutivă din luna decembrie, după un foarte muncit 6-3 pe terenul celor de la Luceafărul Buzău, în etapa a 13-a din Liga 1 la futsal.

Gazdele au condus încă din primul minut prin golul marcat de Vincene, apoi Araujo egalează în minutul 3. Luceafărul a avut 2-1 în minutul 17, după un gol marcat de același Vincene. Burdujel egalează cu un minut înainte de pauză, iar cu 15 secunde înaintea pauzei United a trecut în avantaj prin golul marcat de Crișan. Buzăul a avut forța de a egala la 3, prin Călugăreanu, în minutul 27, iar un minut mai târziu Araujo a readus Galațiul la conducere. În minutul 37 Arhire a majorat diferența pentru oaspeți, iar în minutul 38 au marcat prin portarul Toniță, care a profitat de un eșuat atac „5 contra 4” al Luceafărului.

United a obținut cele trei puncte importante, și urcă pe locul 3 în clasament, cu 19 puncte, iar Luceafărul rămâne pe locul 5, cu 9 puncte. .

LUCEAFĂRUL: Chivulescu – Bobe, Călugăreanu, Vincene, Minoiu. Rezerve: Nedelea, Burciu, Goicea, Rosciugă, Curte. Antrenor: Radu Burciu.

UNITED: Toniță – Tacot, Ignat, Araujo, Crișan. Rezerve: Cîrdei, Păduraru, Burdujel, Petică, Oană, Arhire, Cireș, Crăciun, Coquinho. Antrenor: Florin Ignat.

Luna decembrie mai aduce două jocuri pentru United, ambele la Sala Sporturilor Dunărea din Galați: joi, 9 decembrie, cu Autobergamo Deva, și duminică, 12 decembrie, cu FK Odorheiu Secuiesc. Luceafărul va juca pe 11 decembrie, în Sala Polivalentă din Focșani, cu Sportul Ciorăști.

Articolul precedentCNAIR a avizat astăzi indicatorii tehnico-economici ai autostrăzii Buzău – Focșani
Articolul următorNoi măsuri intră în vigoare. Încă un act oficial, pe lângă Certificatul verde