Unirea Braniștea a încheiat primul său sezon în Liga a 3-a cu o victorie în fața celor de la CSM Râmnicu Sărat și au schimbat din nou liderul din play-off în seria a II-a. Echipa din Braniștea s-a impus cu 3-2 (1-0) și a terminat sezonul pe locul 3, cu 54 de puncte. CSM Râmnicu Sărat a încheiat pe locul 2, cu 56 de puncte, și va juca la barajul de promovare contra celor de la Foresta Suceava, primul meci pe teren propriu.

Unirea Braniștea a deschis scorul în minutul 21, după o aruncare de la margine a lui Hilohi, până în careul mic, iar portarul Râpeanu a comis o gafă de junior respingând mingea în piciorul lui Andrei Docuz, care a marcat din 5 metri, 1-0.

Rezultatul s-a menținut până în minutul 75, când la o fază de atac a râmnicenilor, mingea a fost centrată de pe partea dreaptă la marginea careului pentru Calotă, acesta a așezat mingea pentru un coechiper și apoi a reprimit, a fentat un adversar și a șutat de la 16 metri, pe jos, în colțul din stânga, 1-1, la primul șut mai periculos pe poartă al jucătorilor oaspeți.

În minutul 85, Unirea Braniștea a avut o acțiune rapidă pe partea stângă și mingea a fost centrată în mijlocul careului, de unde Gabriel Răducan, a ajuns la minge înaintea portarului și a trimis în poartă, de la 8 metri, 2-1. După numai două minute, la un corner de pe dreapta, mingea a fost centrată în careu și a fost apoi respinsă la 16 metri de unde un jucător al oaspeților a trimis-o cu capul în careul mic, de unde a fost trimisă, tot cu capul, la bara din stânga, unde Legănuț era liber și a trimis de la un metru de poartă, în plasa porții apărate de Butunoiu, 2-2.

În minutul 90, la o acțiune prelungită de atac a gazdelor, mingea a ajuns la Onciu, care a intrat în careu și a șutat de la 14 metri, portarul Ceparu a respins în față, iar Denis Cireș a reluat din 7 metri în poartă, 3-2.

Articolul precedentDaria Gușă: Metodele orwelliene de control al populației – în floare în occident, pe drum spre România