Sorana Cîrstea (74 WTA) a trecut în turul al treilea al turneului WTA 1000 de la Miami, de Karolina Muchova (55 WTA) după două seturi, scor 7-5, 6-1.

Primul set s-a jucat de la egal la egal până spre final, ambele jucătoare pierzând mai multe servicii. Cehoaica a avut 2-0, 3-1 și 5-3. Finalul setului a aparținut româncei care a câștigat 4 ghemuri la rând și a câștigat setul cu 7-5!

Setul al doilea i-a aparținut total româncei aflată pe locul 74 mondial, care s-a impus categoric, cu 6-1, după ce jucătoarea din Cehia egalase la ghemuri, 1-1.

Partida a durat o oră și 32 de minute.

În turul al doilea, Cîrstea trecuse de a cincea favorită a turneului, franțuzoaica Caroline Garcia (4 WTA).

Calificarea în optimi i-a adus româncei un cec în valoare de 96.955 de dolar și 120 de puncte WTA.

În optimile de finală de la WTA Miami, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Marketa Vondrousova (103 WTA), tot din Republica Cehă. Meciul este programat luni, 27 martie, de la ora 17.00.

Miami Open are loc în perioada 21 martie – 2 aprilie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $8.800.000.

Articolul precedentCirca 500 de participanți la Marșul pentru Viață organizat, sâmbătă, la Buzău
Articolul următorGermania se pregăteşte de cea mai mare grevă din ultimii 30 de ani. Transporturile vor fi paralizate