Joi după amiază, în etapa a 16-a din Liga Florilor, a avut loc meciul dintre ocupantele locurilor 3 și 4. Meciul a fost unul spectaculos, cu ambele echipe aflate pe rând la conducere pe tabela de marcaj, iar la final SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus în fața celor de la Gloria Buzău cu scorul de 28-27 (15-17).

După un început de joc echilibrat, în care Vâlcea a condus cu 3-1 și Buzăul a întors la 3-5, oaspetele s-au desprins la 12-10 în minutul 22 după trei goluri consecutive și a avut chiar 17-13 în minutul 29. Oaspetele au intrat cu două goluri avans la pauză, în urma unei prime reprize în care Marta Batinovic a avut 11 intervenții, iar Bianca Harabagiu a fost de neoprit de la distanță, înscriind de 5 ori.

După pauză, Lupei a marcat primul gol al reprizei a doua, iar în minutul 41 scorul era 21-22, iar în minutul 48 gazdele au egalat la 23. . Au urmat mai bine de cinci minute în care nicio echipă nu a marcat. Simion a marcat pentru 23-24 în minutul 50, iar în minutul 55 Vâlcea conducea cu două goluri, 26-24, după mai bine de 30 de minute în care Buzăul s-a aflat la conducere.

La intrarea în ultimul minut scorul era 27- 27. Gazdele au avut atacul, au intrat în amenințare de joc pasiv, iar Bent Dahl a cerut time-out când mai erau 33 de secunde. Liscevic și-a arătat din nou clasa și a marcat cu 23 de secunde înainte de final, după care Buzăul n-a izbutit să puncteze la ultimul atac, astfel că Vâlcea a obținut o victorie foarte importantă și ar putea intra cu șanse bune în lupta pentru titlu, după ce rapidul a pierdut la limită meciul cu CSM București.

SCM Rm.Vâlcea: Roch (9 interv.), Hosu (3 interv.) – Liscevic 6, Lupei 5, Nikolic 5, Elghaoui 3, Gorshenina 3, Bucur 3, Glibko 2, Gonzalez 1, Klikovac, Dache, Dăscălete, Stamin. Antrenor: Bent Dahl.

SCM Gloria Buzău: Batinovic (18 interv.), Mîrcă-Olariu – Simion 9, Harabagiu 7, Czeczi 4, Zamfirescu 2, Petrovic 2, Subțirică-Iovănescu 1, Stoleru 1, Shteriova 1. Antrenor: Adrian Chiruț.

Vâlcea rămâne pe locul 3, cu 34 de puncte, din 15 jocuri, iar Buzăul este pe locul 4, cu 31 de puncte, din 16 jocuri.

Articolul precedentPreședintele ucrainean: „Forțele de ocupație ruse atacă Centrala nucleară de la Cernobîl” – Angajații instituției au fost luați PRIZONIERI de război
Articolul următorPolițiștii buzoieni au continuat activităţile de combatere a indisciplinei în trafic, ca urmare a neregulilor constatate fiind aplicate 229 de sancţiuni contravenţionale