SCM Gloria Buzău a trecut de turul I al cupei româniei la handbal feminin după ce a învins cu 30-24 (15-10) meciul cu Dacia Mioveni.

Echipa pregătită de Aurelian Roșca a condus pe tot parcursul meciului și în minutul 12 s-a distanțat prima dată la 5 goluri, scor 6-1. În minutul 24 diferența s-a mărit prima dată la șase goluri, scor 12-6, după un gol marcat de Alina Ilie, iar scorul la pauză a fost 15-10 după un gol marcat de Bianca Harabagiu (Tiron).

În repriza a doua Buzăul s-a dus la 7 goluri, scor 20-13 în minutul 37, însă în minutul 41 Lisewska a marcat pentru 20-16. În minutul 51 Miovenioul a redus handicapul la doar 3 goluri, scor 25-22. Elevele lui roșca au apăsat un pic accelerația și au tăiat elanul fetelor lui Covaciu, reușind să câștige la 6 goluri diferență cu ultimele două goluri marcate de harabagiu, jucătoare venită în acestă vară de la HC Dunărea Brăila.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat:  Bianca Harabagiu -7 goluri, Alina Ilie -6, Vasileuskaya -3, Moroianu -3, Vălean -3, Rotaru -3, Subțirică -2, Zamfirescu -2, Simion -1.

Miercuri, 25 august, SCM Gloria Buzău va întâlni în turul 2 al Cupei României pe SCM Râmnicu Vâlcea care a învins cu 34-25 (19-11) pe SCM Craiova.

Articolul precedentCinci dintre persoanele implicate în răpirea minorei de 14 ani au fost arestați preventiv pentru 24 de ore
Articolul următorPolițiștii buzoieni au reţinut 14 permise de conducere ca urmare a abaterilor rutiere