SCM Gloria Buzău a obținut a treia victorie a sezonului, în etapa a 4-a a Ligii a 4-a. Handbalistele pregătite de Aurelian Roșca s-au impus cu 32-23 (16-12) pe terenul nou promovatei CSM Deva.

Deva a condus o singură dată, în debutul meciului, când Cherechesi a deschis scorul în minutul 4, după ce tot Deva ratase această oportunitate prin Șaman, care ratase o aruncare de la 7 metri în minutul 3. De la 2-2 în minutul 5, Gloria s-a distanțat treptat. 2-5 în minutul 7, 7-11 în minutul 18, 9-14 în minutul 21. La pauză scorul a fost 12-16, cu un ultim gol marcat de Alina Ilie în minutul 28.

În minutul 33 Buzăul s-a distanțat la 6 goluri, scor 13-19, după un gol marcat de Diana Munteanu. În minutul 42 Stoleru a marcat pentru 15-24, prima dată când fetele pregătite de Roșca au avut 9 goluri avans. Cea mai mare diferență a fost de 11 goluri, 17-28 în minutul 51, după un gol marcat de Ana Maria Savu, iar scorul final a fost stabilit de Mădălina Zamfirescu în ultimele secunde de joc.

Deva: Inculeț, Nanu – Malac 8, Moldovan 4, Gavrilă 3, Ciolan 3, Șamanț 2, Cherecheși 1, Tămaș 1, Petrescu 1, Predoi, Croitoru, Pătuleanu, Onicaș, Matei. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Buzău: Batinovic, Nenezic – Czeczi 4, Subțirică-Iovănescu 3, Simion 3, Munteanu 3, Zamfirescu 3, Harabagiu 3, Moroianu 3, Rotaru 2, A. Ilie 2, Stoleru 2, Vasileuskaya 2, Petrovic 1, Savu 1, Samson. Antrenor: Aurelian Roșca

După 4 etape SCM Gloria Buzău a acumulat 9 puncte și golaveraj 115-101, iar în etapa următoare va juca pe teren propriu cu SCM Craiova.

Articolul precedent5 octombrie, ZIUA moțiunii. Elevul „Superman” Cîțu dă examenul guvernării în Parlament – Toate „probele”, la Realitatea PLUS