Gloria Buzău nu a avut nicio emoție în privința calificării în sferturile de finală ale Cupei României în meciul jucat miercuri seara în Sala Sporturilor D. P. Colibași din Brașov în compania divizionarei secunde Corona Brașov. Echipa buzoiană s-a impus cu 43-34 (19-15) și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Buzăul s-a instalat încă din starul meciului la conducere, 2-3 în minutul 6 și 6-10 în minutul 14. În minutul 17 Gloria s-a distanțat la 6 goluri, scor 11-17. În minutul 23 gazdele s-au apropiat la 3 goluri, scor 12-15, dar le-a fost tăiat elanul cu două eliminări de două minute, iar Czeczi și Stoleru au refăcut diferența de 5 goluri. La pauză a fost 15-19, cu un gol marcat de Petrovic în ultima secundă a primei reprize.

Harabagiu și Munteanu au marcat primele goluri din repriza a doua, iar în minutul 34 Buzăul s-a distanțat la 7 goluri, scor 16-23, după două reușite semnate de Alina Czeczi. sarabanda golurilor a continuat și în minutul 36 scorul era 17-26. Gloria avea 12 goluri avans cu 6 minute înaintea finalului de meci, scor 28-40, iar pe final gazdele mai mai redus din handicap și Buzăul a câștigat cu 34-43, un meci cu foarte multe goluri, așa cum se vede în general la meciurile de la masculin cu echipe puternice, care nu plimbă mingea până la pasiv.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Harabagiu 11, Condurache 6, Petrovic 6, Simion 5, Moroianu 5, Stoleru 4, Czeczi 4, Munteanu 1, Vălean 1.

Pentru Corona Brașov au marcat: Ioana Ugran 2 goluri, Brigitte Bitay 1, Carla Lăcătus 4, Monica Bărăbaș 2, Patricia Moraru 8, Ana Maria Vacariu 6, Elena Voica 3, Sarah Darie 2, Alexandra Dumitrașcu 3, Patricia Vizitiu 1, Szidonia Ordog 1.

Gloria va juca duminică, 27 martie, de la 15.30, în Sala Polivalentă din Capitală, meciul din Liga Florilor, cu CSM București.

Credit foto: Dan Potor/ Ramona Hriscu