CSM București a bifat duminică cea de-a cinsprezecea victorie în actuala ediție de campionat, după victoria cu 33-20 (17-11) în restanța cu SCM Gloria Buzău. Echipa buzoiană nu a putut conta pe Vălean, Stoleru, Shteriova, Savu, Rotaru, Ilie și Batinovici, având pe foaia de joc doar 14 jucătoare, Stoleru fiind trecută doar al număr.

Meciul a fost controlat de la început la final de echipa bucureșteană, care s-a răzbunat după înfrângerea din sezonul trecut al Cupei româniei, și egalul din meciul tur, de la Buzău. În primele 9 minute echipa buzoiană a marcat un singur gol, marcat când CSM -ul conducea cu 3-0. Bucureștencele au avut 8 goluri avans la mijlocul primei reprize, pentru ca spre final să reușească să se apropie la 4 goluri, 15-11. La pauză scorul a fost 17-11 pentru echipa antrenată de Adi Vasile.

Bucureștencele au refăcut diferența de 8 goluri în minutul 33, iar în ultimele 15 minute au avut chiar un avans de 15 goluri. Ultimul gol al meciului a fost marcat de buzoience, prin Moroianu.

Buzău: Nenezic, Mîrcă-Olariu – Harabagiu 9, Petrovic 4, Moroianu 3, Subțirică-Iovănescu 1, Simion 1, Munteanu 1, Zamfirescu 1, Czeczi, Condurache. Antrenor: Adrian Chiruț.

După 19 etape, SCM Gloria Buzău ocupă locul 6, cu 34 de puncte.

Articolul precedentCULISELE PUTERII | Miron Mitrea, despre diferența de opinie Biden-Macron: „Trebuie să i se dea o zonă de ieșire lui Putin”
Articolul următorHC Buzău a contabilizat încă o înfrângere în fața celor de la Steaua București