SCM Gloria Buzău a câștigat meciul din penultima etapă din Liga Florilor, în deplasare, la CS Dacia Mioveni, scor 23-28 (12-12). Victoria fetelor pregătite de Daniel Anca nu a fost lipsită de emoții, după ce în prima repriză au fost conduse au fost conduse în majoitatea timpului, dar nu la mai mult de două goluri.

Gazdele au deschis scorul prin Vizuete, din aruncare de la 7 metri, dar Gloria a marcat de trei ori la rând și a preluat conducerea. Krsnik n-a fost de acord cu această răsturnare și a marcat de trei ori pentru echipa din Mioveni pe care a adus-o din nou în avantaj, 4-3 în minutul 11. Gazdele auavut de 4 ori două goluri avantaj pe tabela de marcaj, ultima dată la 10-8, în minutul 19. Gloria a reușit să egaleze la 10 în minutul 26, apoi Laura Moldovan Popa a înscris pentru 11-10. Moroianu și Burlachenko au adus Buzăul la conducere, dar scoru primei reprize a fost stabilit de Lazăr, 12-12.

La reluare Burlachenko și Moroianu au marcat primele două goluri și Buzăul a preluat conducerea pe care nu a mai cedat-o până la final, reușind să se distanțeze și la 7 goluri, 19-26, 20-27 și 21-28. În ultimele două minute și jumătate ale meciului Mioveniul a mai marcat de două ori și a mai redus din diferența de pe tabelă, prea mare dacă avem în vedere jocul celor două echipe din prima repriză.

Pentru Dacia Mioveni 2012 au marcat: Vizuete – 5 goluri, Lazăr -4, Cîrjan -3, Krsnik-3, Popa -3, Beșleagă -2, Nicolae -1, Simion -1, Ilie -1.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Dziyana Ilyina – 7 goluri, Moroianu -6, Czeczi -5, Burlachenko -3, Petrovic -2, Blazevic -2, Keita -1, Iuganu -1, Zamfirescu -1.

Gloria Buzău a urcat pe locul 4 în Liga Florilor, cu 52 de puncte, iar în ultima etapă va întâlni pe teren propriu pe CSM București, campioana acestei ediții a Ligii Florilor. CS Dacia Mioveni este pe locul 12, cu 19 puncte, iar în ultima etapă va juca îîn deplasare, pe terenul vicecampioanelor de la Rapid București. Echipa din Mioveni este salvată de la retrogradarea directă, dar va trebui să participe la barajul pentru menținerea în Liga Florilor, programat în perioada 2-4 iunie, alături HC Zalău, CSM Deva și Activ Prahova Ploiești.

Articolul precedentMarcel Ciolacu anunță tăieri la sânge: Mai puține ministere și secretari de stat, cumul pensii speciale, interzis în Guvern, de la 1 iunie
Articolul următorAnca Alexandrescu: „Suntem singurul post TV care are curajul să fie împotriva vântului. Nu vom renunța să spunem ADEVĂRUL, oricâte amenzi ne vor da!”