SCM Gloria Buzău a arătat ca o adevărată echipă de Europa, în meciul cu deținătoarea titlului în sezonul trecut al Ligii Naționale, Rapid București. Elevele lui Adrian Chiruț au avut o evoluție dezinvoltă în fața giuleștencelor și au câștigat cu o diferență pe care nimeni nu o anticipa înaintea partidei, 36-29 (18-14), într-un meci care a contat pentru etapa a II-a din Liga Florilor. Un rol deosebit în obținerea succesului echipei din Buzău l-a avut portarul Batinovic, care nu s-a speriat de vedetele rapidului și a închis poarta Gloriei, iar Harabagiu a fost principala gură de foc.

Buzăul a marcat primele două goluri ale meciului, prin Zamfirescu și Iuganu, dar Rapid a revenit și a preluat conducerea, 3-4 în minutul 6. Campioanele au condus ultima dată în meciul din Sala Romeo Iamandi din Buzău în minutul 12, la scoruld e 7-8. Gazdele au reușit să aibă o perioadă foarte bună și în minutul 16 au avut din nou două goluri avantaj, scor 11-9. În minutul 20 Iuganu a dus Buzăul la 3 goluri avans, 13-10, dar Rapid a revenit și a egalat, 13-13 în minutul 23. A fost apoi rândul Gloriei să înscrie de 4 ori fără să primească gol și în minutul 28 scorul era 17-13. Rapid a redus din handicap, de la 7 metri, prin Buceschi, iar scorul pauzei a fost 18-14, după golul marcat de Zamfirescu.

După pauză, Gloria a continuat să fie la timonă, chiar dacă primele care au marcat au fost rapidistele. Diferența s-a menținut la 3-4 goluri până în minutul 40, când golul marcat de Petrovic a dus echipa gazdă la un avantaj de 5 goluri, scor 23-18. Vasileuskaya  a mai spulberat din spreanțele campioanelor, când a marcat pentru 26-20 în minutul 44. În minutul 49 Petrovic a dus Buzăul la 9 goluri avantaj, scor 30-21. În minutul 58 Moroianu a marcat pentru 36-27 și finalul n-a mai contat pentru gazde, iar Rapid a mai înscris de două ori până la final, stabilind rezultatul de 36-29.

SCM Gloria Buzău: Batinovic, Kelemen, Nenezic – Harabagiu 8, Iuganu 6, Vasileuskaya 5, Blazevic 4, Petrovic 4, Ilyina 3, Zamfirescu 3, Moroianu 3, Prkacin. Antrenor: Adrian Chiruț.

Rapid București: Dedu, Ciucă – Grozav 7, Lacrabere 6, Hernandez 4, Buceschi 3, Fernandez 3, Lopez 2, Ostase 2, Korsos 1, Kanor 1, Perianu, Gutierrez, Espinola, Badea, Guialo. Antrenor: Carlos Viver.

În etapa a III-a Gloria Buzău va juca în deplasare, al CSM Tg. Jiu, duminică, 4 septembrie, de la ora 12.00.