SCM Gloria Buzău a început cu dreptul noul campionat din Liga Florilor după o victorie la 9 goluri diferență în fața celor de la CSM Slatina, după o primă repriză în care oaspetele le-au creat ceva emoții buzoiencelor. La final Gloria a câștigat cu 28-19 (12-10).

Gloria a început în forță și a condus cu 4-0, oaspetele marcând prima dată în minutul 7. După 6-2 în minutul 10, Slatina a egalat la 7 în minutul 15. În minutul 25 a fost ultima dată egalitate, scor 10-10, iar în final de repriză Gloria a mai marcat de două ori prin Iuganu și Ilyina și scorul după primele 30 de minute a fost 12-10.

În partea a doua a meciului Gloria a început la fel ca în prima și a marcat de 3 ori fără să primească gol. În minutul 37 diferența s-a majorat la 6 goluri, scor 17-11, iar în minutul 43 Moroianu a marcat pentru 20-12. În minutul 52 Prkacin a dus Buzăul pentru prima dată la un avantaj de 10 goluri, scor 27-17, iar la final Gloria s-a impus cu 28-19.

Pentru SCM Gloria au marcat: Iuganu -6, Ilyina -5 goluri, Harabagiu -4, Petrovic -2, Zamfirescu -2, Czeczi -2, Moroianu -2, Kelemen -1, Burlacenko -1, Blazevic -1, Prkacin -1 și Ilie -1.

În etapa a II-a, miercuri, 31 august, de la ora 17.30, tot în Sala ”Romeo Iamandi” din Buzău, SCM Gloria va primi replica campioanelor de la Rapid București, echipă care în prima etapă a terminat la egalitate, scor 31-31, meciul cu CSM București.