Biroul Electoral Central a început să publice rezultatele parțiale de la alegerile locale de duminică.

Luni, după numărătoarea parțială de la ora 9:00:

Primăria Capitalei:

Nicusor Dan 42.75%  

Gabriela Firea 37.96%

Traian Basescu 11%

Primaria Sector 1

Armand Clotilde 41.57% 
Tudorache Daniel 39.26% 
Constantin Ioana Felicia 7.75% 

Primaria Sector 2

Mihaiu Radu Nicolae 36.83% 
Popescu Dan Cristian 31.47% 
Ontanu Neculai 14.13% 

Primaria Sector 3

Negoita Robert Sorin 43.68% 
Moraru Adrian 28.49% 
Badulescu Aurelian 13.72% 

Primaria Sector 4

Baluta Daniel 57.05% 
Spataru Elena Simona 29.85% 
Marin Stefanel Dan 4.39% 

Primaria Sector 5

Cristian Victor Piedne 28.01% 
Bacanu Cristian 25.55% 
Florea Daniel 25.51%

Primaria Sector 6

Ciprian Ciucu 43.46% 
Mutu Gabriel 34.48% 
Florescu Stefan Viorel 7.66% 

Rezultate alegeri locale în țară:

1. Alba Iulia (Alba) – Gabriel Pleșa USR

2. Arad (Arad) – Călin Bibarț PNL

3. Pitești (Argeș) – Cristian Gentea PSD

4. Bacău (Bacău) – Lucian Stanciu Viziteu USR

5. Oradea (Bihor) – Florin Birta PNL

6. Bistrița (Bistrița-Năsăud) – Ioan Turc PNL

7. Botoșani (Botoșani) – Cosmin Andrei PSD

8. Brașov (Brașov) – Allen Coliban USR

9. Brăila (Brăila) – Marian Dragomir PSD

10. Buzău (Buzău) – Constantin Toma PSD

11. Reșița (Caraș-Severin) – Ioan Popa PNL

12. Călărași (Călărași) – Marius Dulce PSD

13. Cluj-Napoca (Cluj) – Emil Boc PNL

14. Constanța (Constanța) – Vergil Chițac PNL

15. Sfântu Gheorghe (Covasna) – Antal Arpad UDMR

16. Târgoviște (Dâmbovița) – Cristian Stan PSD

17. Craiova (Dolj) – Olguța Vasilescu PSD

18. Galați (Galați) – Ionuț Pucheanu PSD

19. Giurgiu (Giurgiu) – Adrian Anghelescu PNL

20. Târgu Jiu (Gorj) – Marcel Romanescu PNL

21. Miercurea Ciuc (Harghita) – Korodi Attila UDMR

22. Deva (Hunedoara) – Florin Oancea PNL

23. Slobozia (Ialomița) – Dragoș Soare PNL

24. Iași (Iași) – Mihai Chirica PNL

25. Baia Mare (Maramureș) – Cătălin Cherecheș INDEPENDENT

26. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți) – Marius Screciu PSD

27. Târgu Mureș (Mureș) – Soos Zoltan UDMR

28. Piatra Neamț (Neamț) – Andrei Carabelea PNL

29. Slatina (Olt) – Emil Moț PSD

30. Ploiești (Prahova) – Andrei Voloșevici PNL

31. Satu Mare (Satu Mare) – Kereskenyi Gabor UDMR

32. Zalău (Sălaj) – Ionel Ciunt PSD

33. Sibiu (Sibiu)- Astrid Fodor FDGR

34. Suceava (Suceava) – Ion Lungu PNL

35. Alexandria (Teleorman) – Victor Drăgușin PSD

36. Timișoara (Timiș) – Dominic Fritz USR

37. Tulcea (Tulcea) – Ștefan Ilie PNL

38. Vaslui (Vaslui) – Vasile Pavăl PSD

39. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Mircea Gutău PE

40. Focșani (Vrancea) – Cristi Valentin Misăilă PSD

Sursa: Realitatea de Bucuresti