HC Buzău a ratat șansa unei victorii în deplasarea de la Timișoara, după un meci în care au fost la conducere aproape tot timpul de joc. Meciul dintre SCM Politehnica Timișoara și HC Buzău s-a terminat la egalitate, scor 27-27 (13-13).

Prima repriză a fost une echilibrată, asta chiar dacă singura echipă care a fost la conducere pe tabela de marcaj a fot cea a lui Pero Milosevic, dar care nu s-a distanțat la mai mult de două goluri. După primele 30 de minute scorul a fost egal, 13-13, Broască ratând o aruncare în ultima secundă care ar fi putut duce Buzăul în avantaj la pauză.

În reptiza secundă tot buzoienii au marcat primii, prin Broască, iar în minutul 35 timișoara a trecut pentru prima dată la conducere în acest meci, 15-14, după un gol marcat de Csog Vencel. În minutul 39 HC Buzău a revenit la conducere, după golul de 16-17 marcat de Glendza, dar gazdele au revenit din nou și au trecut în avantaj. După 19-18 în minutul 43, în mai puțin de două minute HC Buzău a marcat de 3 ori fără să primească gol și aveau din nou un avantaj de două goluri la jumătatea reprizei a doua. Cu trei minute înaintea finalului de meci buzoienii conduceau cu două goluri, scor 25-27, dar nu au mai marcat niciun gol până la sfârșitul partidei, în timp ce timișorenii au înscris de două ori și au egalat la 27 prin Trif. Timișoara a avut ultimul atac, dar nu au găsit drumul spre poarta oaspeților.

HC Buzău rămâne pe locul 10, cu 17 puncte, după 18 etape, iar etapa viitoare va juca acasă, cu CSM București.