FC Brașov a pierdut dramatic, în această dimineață, meciul susținut, pe Stadionul Tineretului, în compania grupării FC Buzău. Deși au fost conduși cu 0-3, stegarii au revenit și au egalat pe final, dar au fost învinși în prelungirile partidei, în urma unei greșeli în defensivă.

FC Buzău a deschis scorul în minutul 11. Chică-Roșă avansează pe centru și pasează în dreapta pentru Trebotic, aflat la limita offside-ului, acesta ridică mingea peste Popescu și o trimite spre poartă, Burlacu se repliază și scoate de pe linie și apoi pică în plasă, Maric s-a repliat și el, însă dă pe lângă minge, iar Mihai Neicuțescu, urcat și el în careul mic, pune latul din 2 metri și înscrie pe lângă cei doi fundași căzuți în poartă.

În minutul 15 buzoienii și-au majorat avantajul. Sălceanu avansează până în colțul stânga al careului advers, pasează în centru, pentru Adi Chică-Roșă, care îi fentează scurt pe Tesija și Gherghe și șutează puternic din 16 metri, lângă rădăcina barei din stânga, făcând inutil plonjonul lui Popescu.

La pauză scorul a fost FC Brașov – FC Buzău 0-2.

În minutul 54 elevii lui Pustai au marcat și golul 3. Combinație rapidă în fața careului, Chică-Roșă pătrunde în stânga și îi fentează cu lejeritate pe Maric și Gherghe, pasează în centru, Manea lasă mingea, iar Pablo Gaitan, scăpat din marcaj de Tesija, pune latul din 8 metri și înscrie.

După o primă repriză lamentabilă, galben-negrii au reintrat în meci. Mai întâi, bulgarul Anghelov a redus din diferență în minutul 58, iar apoi Mihalcea a marcat două goluri, în minutule 85 și 87. Prima reușită cu un șut în vinclu, iar a doua după o combinație cu același Anghelov. În prelungiri, Gherghe a ieșit greșit la ofsaid, iar Ekollo a trimis pe sub Popescu, din câțiva metri. Portarul celor de la FC Brașov, Laurențiu Popescu, a fost omul meciului, cu cel puțin 5 intervenții importante.

FC Buzău este pe primul loc în Grupa B din play-out, cu 31 de puncte, iar în etapa viitoare va juca pe teren propriu cu Astra Giurgiu. FC Brașov rămâne antepenultima în play-out, cu 17 puncte, pe loc de baraj. Stegarii vor întâlni, etapa viitoare, în deplasare, pe Unirea Constanța, formație aflată la 5 puncte, pe poziție direct retrogradabilă.

Articolul precedentTraian Băsescu: „Am obligația față de România să fac plângere la CEDO”
Articolul următorBuzăul pe locul 3 pe țară la numărul de beneficiari de venit minim garantat