Miercuri după-amiază, Minaur Baia Mare s-a impus cu 37-27 (20-14) în confruntarea din sferurile Cupei României cu HC Buzău, după un joc pe care lau controlat de la început până la sfârșit. Cum meciurile din sferturi se dispută într-o singură manșă, Minaur s-a calificat în Final Four, întrecerea urmând să aibă loc în 13-14 mai.

Băieții pregătiți de Sandu Sabou au început meciul foarte bine și după primele 9 minute aveam deja 7-0 pe tabelă. Abia în minutul 9 Monteiro de Barro a marcat primul gol pentru echipa buzoiană. În minutul 10 diferența s-a mărit la 8 goluri, scor 9-1, iar în minutul 14 Buzăul s-a apropiat la 5 goluri, 10-5. La pauză scorul a fost 20-14 pentru echipa gazdă.

În repriza a doua primii au marcat buzoienii, prin Anton, din nici în partea a doua a joculuiu nu au reușit să se apropie la mai puțin de cinci goluri. În schimb avantajul gazdelor s-a mărit la 10 goluri, în minutul 56, scor 33-23. Cea mai mare diferență de scor a fost de 11 goluri, în ultimul minut de joc, 37-26, ltimul gol al meciului fiind marcat de buzoieni, prin Mane.

CS Minaur: Barna Buzogany (9 intervenții), Cristian Sîncu (2 intervenții) – Artem Kozakevych 10 (5 din 7m), Bogdan Mănescu 6, Stevan Vujovic 4 (unul din 7m), Călin Căbuț 3, Nemanja Ratkovic 3, Stefan Vujic 3, Anderson Mollino da Silva 2, Milan Kotrc 2, Tomas Cip 1, Mihai Dobra 1, Viorel Fotache 1, Lucas Sabou 1, Erik Pop, Gabriel Massuca Teca. Antrenor: Alexandru Sabou

HC Buzău: Cristian Tcaciuc (9 intervenții), Eugen Crăciunescu (3 intervenții) – Abdoulah Mane 6, Mihai Anton 5, Sergio Barros Monteiro 4 (unul din 7m), Zamfir Dumitrana 4, Lukas Juskenas 3, Aleksandar Glendza 2 (unul din 7m), Liviu Mironescu 1, Luka Mitrovic 1, Bogdan Păunescu 1, Petru Stroe, Bogdan Meduric, Alexandru Popa, Andrei Bejinariu, Viaceslav Sadovyi. Antrenori: Gabriel Armanu, Bogdan Constantin