Metalul Buzău și-a revenit după înfrângerea din etapa trecută, de la Focșani, iar sâmbătă după amiază a câștigat cu 2-0 meciul de pe stadionul Constantin Anghelache din Bacău, cu Dinamo Bacău. Băcăuanii veneau după un succes nesperat în deplasarea de la Viitorul Ianca, dar moralul bun după acel succes nu le-a fost suficient pentru a obține un rezultat pozitiv și cu Metalul Buzău.

Metalul Buzău a deschis scorul în minutul 11. La o centrare din stânga, în urma unei acțiuni a lui Antone, mingea a ajuns pe colțul lung la Ontel care a întins piciorul drept după minge și a trimis-o în poarta, 0-1.

În minutul 51, la o lovitură liberă de la marginea careului de 16 m în urma unui fault la Antone, Metalul și-a majorat avantajul.  Batin a mișcat mingea pentru Tudorică și sare peste minge, Tudorică simulează șutul, centrează pe lung, acolo unde Antone sare mai mult decât adversarul și marchează cu capul, 0-2.

Antrenorul Valentin Stan a jucat cu următoarea formulă: Iulian Dinu – Batin (min. 72 Cocîrlă), Ontel (min. 72 Ad. Moldovan), Tudorică, D. Stan (min. 82 Tarsă), Fl, Puiu, Antone, R. Dumitru (min. 87 A. Marcu), Ghinga, Nedelcu (min. 82 Șt. Păun), Spătaru.

Metalul Buzău este lider în seria a II-a din Liga a 3-a, cu 28 de puncte, după 11 etape. În etapa a 12-a, Metalul Buzău va juca pe teren propriu cu Aerostar Bacău.

Articolul precedentPoliția Română acționează permanent, la nivel național, pentru creşterea gradului de siguranţă în şcoli