Metalul Buzău a pierdut prima partidă din play-off-ul seriei a II-a a Ligii a 3-a, jucat sâmbătă după amiază în deplasarea de pe stadionul Milcovul din Focșani, împotriva ocupantei locului 2 în serie CSM Focșani 2007. În jur de 400 de spectatori prezenți la această partidă au plecat fericiți de la stadionul Milcovul pentru că CSM Focșani a câștigat cu 2-0 (0-0).

În prima repriză fiecare formație a avut câte o mare ocazie de a deschide scorul, dar în pauză s-a intrat cu scorul de la început, 0-0. Golurile au fost marcate târziu. Primul, din penalty, transformat de Daniel Rogoveanu, în minutul 63. Al doilea gol al focșănenilor a fost marcat în minutul 90 de Claudiu Băciuț, care a primit o pasă de la Predoiu, într-o zonă în care era complet liber și a trimis mingea în plasa porții lui Popescu.

CSM Focșani 2007: Lazăr – Juncănaru, Bratu, Panaite, Negoiță, Strătilă (min. 58 Manu), Săpunaru, Taciuc, Rogoveanu (min. 82 Predoiu), Dascălu (min. 70 L. Stoica), Băciuț.

Metalul Buzău: Popescu – Zamfirescu, Stănică, Păun, Spătaru (min. 68 Marcu), Puiu, D. Stan, Stoica, Atomei (min. 73 C. Petre), Iacob (min. 73 Moldovan), Pavel.

Metalul Buzău a rămas pe locul 3, cu 33 de puncte. Pentru Metalul Buzău urmează un nou meci în deplasare, la Aerostar Bacău.