Gimnastul buzoian Gabriel Burtănete a cucerit, duminică, medalia de aur în finala de la sărituri, la Campionatele Europene masculine de gimnastică artistică pentru juniori de la Mersin (Turcia).

Gabriel Burtănete, care a avut cea mai mare medie şi în calificări, s-a impus cu un rezultat de 14,283, după sărituri de 14,266 şi 14,300. Pe locul secund s-a clasat ucraineanul Ilia Kovtun, cu 14,033, al treilea a fost turcul Bora Tarhan, cu 14,016, în timp ce pe patru s-a situat Robert Burtănete, cu 13,899 (13,933, respectiv 13,866), Robert avusese a doua medie în calificări.

Gabriel Burtănete, sportiv descoperit şi crescut la CSS Buzău, legitimat în prezent la Steaua Bucureşti, şi-a reconfirmat cu acest prilej supremaţia la sărituri, el fiind medaliat cu aur şi la Campionatul Mondial de juniori desfăşurat anul trecut la Gyor, în Ungaria.