În perioada 27-31 martie a.c., a avut loc Campionatul de tenis de masă al Ministerului Afacerilor Interne, organizat de Centrul Cultural al ministerului. În acest an, competiţia s-a desfăşurat în municipiul Bistriţa şi a fost găzduită de  Sala de sport „Gheorghe Bogza”.

Peste 120 de sportivi, angajaţi ai Ministerului Afacerilor Interne – poliţişti, jandarmi, pompieri, s-au înscris pentru adjudecarea locurilor fruntaşe. Concursul s-a desfăşurat în mod departajat femei/bărbaţi, dar şi pe categorii de vârstă – sub 35 de ani, 35-45 de ani, peste 45 de ani.

Pentru poliţiştii din Buzău, turneul sportiv a fost unul de ţinut minte, primele două locuri ale podiumului la confruntarea feminină fiind ocupate de agent principal de poliţie Cîrstescu Alexandra Mihaela şi agent de poliţie Rizea Alexandra Bianca. Alături de ele, pe locul 3 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de masă ale Ministerului Afacerilor Interne, a urcat o colegă din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Bacău.

Întâlnirea a fost şi ocazia potrivită pentru a oferi agentului şef principal de poliţie Niţu Liviu, de asemenea buzoian, diploma de excelenţă pentru întreaga activitate sportivă în cadrul Ministerului Afacerilor Interne. În cei 30 de ani de activitate, poliţistul a câştigat peste 20 de premii şi trofee la competiţiile sportive la care s-a înscris. Momentul a reprezentat un motiv în plus de mândrie pentru unitatea noastră.

”Mulțumim tuturor pentru exemplul oferit prin sublinierea importanţei pregătirii sportive, dublată de motivaţia performanţei în tot ceea ce facem!” au declarat reprezentanții IPJ Buzău.