Duminică seară, la Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi”, HC Buzău a primit vizita celor de la Potaissa Turda, într-un meci din etapa a 8-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Echipa din Turda s-a impus la Buzău cu 35-31 (17-14).

De la promovarea în Liga Zimbrilor, buzoienii au pierdut toate partidele disputate împotriva Potaissei. Startul meciului de duminică a aparținut echipei din Buzău, care a avut iniţiativa şi, după ce au fost conduși cu 0-1 și 1-2, s-a aflat în multe rânduri şi la conducere, 3-2. 4-3, 8-7, 9-8 și 10-9. În minutul 24, după golul marcat de Monteiro De Barros Sergio, a fost ultima dată când cele două echipe au fost la egalitate, scor 11-11. Turda a marcat apoi de 3 ori la rând și s-a desprins la trei goluri, diferență care avea să se înregistreze și la pauză, scor 14-17.

Echilibrul s-a rupt după minutul 37, la scorul de 18-20, şi Turda s-a distanțat la cinci goluri în minutul 41, scor 18-23. Avantajul maxim a fost de 9 goluri, 29-20, cu 10 minute înainte de final. Cu Turda deconcentrată, buzoienii au controlat finalul meciului, pentru o diferenţă de patru goluri, 31-35.

Pentru HC Buzău au marcat: Sergio Barros -8, Vuk Milosevic -8, Dumitrana -5, Glendza -3, Broască -3, Mironescu -2, Nosrati -1, Bejenariu -1.

Pentru Turda au marcat: Szoke -8, Vereș -6, Cintec -4, Thalmaier -3, Pințoiu -3, Dragas -3, Pop -2, Dumitriu -2, Totoi -1, Lazăr -1, Talas -1, A.Ghivil -1.

Buzăul îşi păstrează în continuare locul 8 în ierarhia Ligii Naţionale. Următorul joc va fi, joi, 11 noiembrie, în deplasare, cu Steaua Bucureşti. Turda Rămâne pe locul 4, cu 18 puncte, iar în etapa următoare va juca pe teren prorpiu cu CSU Suceava, joi 11 noiembrie.

Articolul precedentCulisele Statului Paralel | Cum se războia Iohannis cu PSD în trecut – Iohannis – PSD, de la Ponta la Ciolacu
Articolul următorBeneficiarii de ajutor social sunt stimulați să intre pe piața muncii