După victoria cu Vaslui și egalul din deplasarea de la Constanța, HC Buzău era favorită în confruntarea din etapa a 11-a a Ligii Zimbrilor, cu CSM Bacău, din sala ”Romeo Iamandi” din Buzău. Din păcate, realitatea în teren a fost alta și echipa din Bacău a câștigat, scor 22-24 (11-12).

Buzăul a ratat primul atac și oaspeții au marcat primul gol al meciului, în minutul 3. În minutul 6 Monteiro De Barros a adus echipa gazdă în avantaj, scor 2-1, dar oaspeții au marcat de 3 ori la rând și s-au distanțat la două goluri, 2-4 în minutul 11. Oaspeții au mai condus de 3 ori la două goluri diferență, iar la pauză a fost 11-12, după ce Broască egalase la 11, în minutul 28.

După pauză, primii care au marcat au fost elevii lui Armanu, care au egalat la 12 în minutul 34 prin Meduric. Spre jumătatea reprizei a doua Bacăul a marcat de 5 ori la rând și de la 16-16 scorul a devenit 16-21 în minutul 47. Gazdele au revenit și au marcat de 5 ori, pe fondul mai multor eliminări de două minute în tabăra oaspeților, egalând la 21 în minutul 52. Serhel a marcat două goluri pentru Bacău, însă Glendza și Bejinariu au reușit să egaleze la 23. Oaspeții au marcat din nou de două ori, prin Ganchev și Dobrincu. Monteiro De Barros a redus handicapul la un gol, dintr-o aruncare de la 7 metri, iar în ultimele secunde ale meciului cei care au mai marcat au fost tot oaspeții, dobrincu marcând pentru 24-26.

Pentru HC Buzău au marcat: Monteiro De Barros -8 goluri, Broască -5, Anton -2, Mironescu -2, Păunescu -2, Dumitrana -1, Meduric -1, Bejonariu -1, Glendza -1, Mitrovic -1.

După 11 etape, HC Buzău se află pe locul 9, cu 13 puncte, iar în etapa viitoare elevii lui Gabriel Armanu vor juca în deplasare, la Potaissa Turda, sâmbătă, 19 noiembrie.