Cu un lot afectat de infectările cu Covid-19, cu patru jucători de la echipa secundă și în fața unui adversar fără probleme de efectiv, HC Buzău a pășit cu stângul în 2022.

Miercuri seară, în Sala Polivalentă din Focșani, în primul meci oficial din noul an, contând pentru etapa a 16-a a Ligii Naționale, a treia a returului, echipa buzoiană a cedat cu scorul de 19-25 (9-15) în fața gazdelor de la CSM Focșani.

Focșaniul a dominat aproape tot meciul, echipa din Buzău fiind la conducere doar de 3 ori în primele 9 minute ale meciului. Ultima dată când HC Buzău a fost la conducere s-a întâmplat în minutul 9, la scorul de 3-4. Focșaniul a marcat apoi de 5 ori la rând și în minutul 14 conduceau cu 8-4. La pauză Focșaniul avea un avans de 6 goluri, scor 15-9.

Primul gol al reprizei a doua a fost marcat tot de gazde, care în minutul 43 s-au distanțat la 7 goluri, scor 20-13. Aceasta a fost cea mai mare diferență din meci, care s-a înregistrat ultima dată în minutul 58, la scorul de 25-18. Ultimul gol al meciului a fost marcat de HC Buzău, prin Milosevic, stabilind scorul final, 25-19.

Pentru HC Buzău au marcat: Vojvodic -6 goluri, Monteiro De Barros -3, Glendza -3, Stroe -2, Milosevic -2, Pelidija -1, Mironescu -1, Anton -1.

În urma partidei de astăzi HC Buzău 2012 își păstrează locul 10 în clasament, cu un total de 13 puncte.

În cadrul etapei cu numărul 17 HC Buzău va juca împotriva CS Universitatea Cluj, pe teren propriu, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi, duminică 6 februarie 2022, de la ora 17:30.