Din 17 octombrie 2021 HC Buzău nu a mai câștigat un meci oficial, iar de atunci au trecut 9 etape în care echipa buzoiană a obținut doar un punct, în deplasarea de la Alexandria. Ajunsă pe loc de baraj, HC Buzău era condamnată să câștige partida cu penultima clasată, Universitatea Cluj, altfel situația s-ar fi complicat și mai tare. Deși și în acest meci au avut jucători indisponibili în urma testelor pozitive de Covid-19, echipa lui Pero Milosevic s-au impus cu 36-20 (16-11).

HC Buzău a deschis scorul în primul minut de joc prin Mironescu și nu au mai cedat conducerea jocului până în minutul 13 când clujenii au egalat la 6. Meciul a rămas echilibrat până în minutul 22, la scorul de 11-10, după care Nasrati și Dumitrana de două ori au mărit avansul pentru prima dată la 4 goluri în minutul 27, 14-10. La pauză s-a intrat la scorul de 16-11 pentru echipa din Buzău.

După pauză buzoienii au marcat de cinci ori fără să primească gol, clujenii ratând și două aruncări de la 7 metri, iar în minutul 39 tabela arăta 21-11. Abia în minutul 41 oaspeții au marcat primul gol din repriza a doua. În minutul 49 diferența s-a mărit la 14 goluri, scor 31-17, iar scorul final a foat 36-20, după ce Broască marcase pentru 36-19, cea mai mare diferență din meci, Dobra închizând tabela.

Pentru HC Buzău au marcat: Glendza 7, Dumitrana 6, Broască 4, Mironescu 4, M. Anton 4, Nosrati 3, Milosevic 3, Vojvodic 2, Gheorghe 1, Pelidija 1, Bejinariu 1

HC Buzău a urcat pe locul 10, cu 16 puncte, după 17 etape în Liga Zimbrilor.

Articolul precedentCare este gradul de pozitivare pentru testele COVID. Anunțul Ministerului Sănătăţii
Articolul următorMiron Mitrea comentează scandalul momentului: ”USR-ul își face de lucru singur în loc să găsească o soluție”