Miercuri după amiază, în Sala ”Ion Constantinescu” din Făgăraș, HC Buzău 2012 a învins cu 31-29 pe CSM Făgăraș, echipă aflată pe locul 3 în seria D din Divizia A la handbal masculin. Meciul a contat pentru turul 2 al Cupei României. Ehipa buzoiană a tremurat serios pentru calificare, după ce în minutul 57 scorul era egal, 29-29.

Meciul a fost unul echilibrat, iar în prima repriză buzoienii nu au reușit să se distanțeze la mai mult de două goluri, iar în ultimul minut de joc din prima repriză gazdele au trecut prima dată la conducere, 14-13, rezultat la pauză. După pauză CSM Făgăraș a mai avut 15-4, dar în minutul 35 buzoienii s-au distanțat prima dată la trei goluri, 15-18. Gazdele au reușit să revină și în minutul 48 au trecut din nou la conducere pe tabela de marcaj, 24-23. Buzăul s-a distanțat la două goluri, 26-28 și 27-29. Făgărașul a egalat la 29, dar pe final Anton a adus victoria buzoienilor cu cele două goluri ale sale și rezultatul final a fost 27-29 (14-13).

Pentru HC Buzău 2012 Buzău au marcat: Dumitrana -1, Mane -2, Mironescu -2, Juskenas -4, Bejinariu -2, Iordachi -1, Mitrovic -6, Monteiro de Barro -6, Anton -7.

Articolul precedentSalariile și angajările la stat, ÎNGHEȚATE de la 1 mai. Se anunță proteste
Articolul următorA fost stabilt programul meciurilor din play-off-ul Ligii 1 la futsal